Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ASCONT SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie, CEUAŞU DE CÎMPIE, 444C, 547140
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 828.900 RON | 878.903 RON | 653.759 RON | 216.355 RON | 225.144 RON | 627.735 RON | 0 RON | 627.735 RON | 267.162 RON | 365.480 RON | 6.353 RON | 618.781 RON | 0 RON | 4.907 RON | 2 |
| 2024 | 336.700 RON | 336.700 RON | 137.682 RON | 194.101 RON | 199.018 RON | 684.780 RON | 0 RON | 684.780 RON | 438.509 RON | 246.851 RON | 0 RON | 682.573 RON | 0 RON | 580 RON | 1 |
| 2025 | 172.050 RON | 172.050 RON | 133.573 RON | 36.961 RON | 38.477 RON | 525.694 RON | 0 RON | 525.694 RON | 380.176 RON | 145.518 RON | 0 RON | 525.668 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5224 Manipulări
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,077 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 828,9 K RON | 336,7 K RON | 172,1 K RON |
| Venituri totale | 878,9 K RON | 336,7 K RON | 172,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 653,8 K RON | 137,7 K RON | 133,6 K RON |
| Rezultat net | 216,4 K RON | 194,1 K RON | 37,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −211,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,61 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,61 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,61 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,33 |
| Durata încasare (zile) | 1.115 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 365,5 K RON | 627,7 K RON | 58,2% |
| 2024 | 246,9 K RON | 684,8 K RON | 36,1% |
| 2025 | 145,5 K RON | 525,7 K RON | 27,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 828,9 K RON | 336,7 K RON | 172,1 K RON | ▼ 48,9% |
| Rezultat net | 216,4 K RON | 194,1 K RON | 37,0 K RON | ▼ 81,0% |
| Total active | 627,7 K RON | 684,8 K RON | 525,7 K RON | ▼ 23,2% |
| Capitaluri proprii | 267,2 K RON | 438,5 K RON | 380,2 K RON | ▼ 13,3% |
| Datorii totale | 365,5 K RON | 246,9 K RON | 145,5 K RON | ▼ 41,1% |
| Lichiditate curentă | 1,72 | 2,77 | 3,61 | ▲ 30,2% |
| Marjă netă (%) | 26,10 | 57,65 | 21,48 | ▼ 62,7% |
| Scor bonitate | 77 | 87 | 87 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (37,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.61), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.