Publicitate

VMI HORSE & FISHING FARM S.R.L.

CUI: 17964671 J2005001884169 SRL Dolj, Sat Branişte, Comuna Podari
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 17964671
Cod înmatriculare J2005001884169
EUID ROONRC.J2005001884169
Data înmatriculării 2005-09-19
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 21 ani
Salariați (2024) 4 angajați

Adresă

România, Dolj, Sat Branişte, Comuna Podari, Calafatului, 166

Țară: România
Județ: Dolj
Localitate: Sat Branişte, Comuna Podari
Stradă: Calafatului
Număr: 166

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 55.680 RON 86.798 RON 229.435 RON −144.914 RON −142.637 RON 633.852 RON 472.978 RON 160.874 RON −347.254 RON 813.905 RON 113.425 RON 34.117 RON 164.727 RON −2.474 RON 1
2024 204.714 RON 215.758 RON 420.148 RON −204.889 RON −204.390 RON 597.339 RON 475.897 RON 121.442 RON −552.144 RON 995.799 RON 91.343 RON 29.674 RON 153.684 RON 0 RON 4

Reprezentanți și administratori (1)

POENARU FLORIN
administrator
Dolj, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−552.144 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.12) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−204.889 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 166.7% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
204,7 K RON
Rezultat Net 2024
−204,9 K RON
Total Active 2024
597,3 K RON
Scor Bonitate
19/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 19/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 55,7 K RON 204,7 K RON
Venituri totale 86,8 K RON 215,8 K RON
Cheltuieli totale 229,4 K RON 420,1 K RON
Rezultat net −144,9 K RON −204,9 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 353,7 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−552.144 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,12 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,03 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,60 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate475,9 K RON (79.7%)
Active circulante121,4 K RON (20.3%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri91,3 K RON
Creanțe29,7 K RON
Numerar425 RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 2,24
Durata stocaj (zile) 163
Rotație creanțe (ori/an) 6,90
Durata încasare (zile) 53

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-99,8%
Marjă netă
-100,1%
ROA
-34,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 813,9 K RON 633,9 K RON 128,4%
2024 995,8 K RON 597,3 K RON 166,7%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

19
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 55,7 K RON 204,7 K RON ▲ 267,7%
Rezultat net −144,9 K RON −204,9 K RON ▼ 41,4%
Total active 633,9 K RON 597,3 K RON ▼ 5,8%
Capitaluri proprii −347,3 K RON −552,1 K RON ▼ 59,0%
Datorii totale 813,9 K RON 995,8 K RON ▲ 22,3%
Lichiditate curentă 0,20 0,12 ▼ 38,3%
Marjă netă (%) -260,26 -100,09 ▲ 61,5%
Scor bonitate 19 19 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 353,7 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 166.7% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate