Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MICALEX SRL
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Loc. Hârlău, Oraş Hârlău, Str. ŞTEFAN CEL MARE ŞI SFÎNT, 5A, 3, A, 2, 8, 705100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 31.614 RON | 33.614 RON | 17.154 RON | 15.620 RON | 16.460 RON | 17.737 RON | 6.050 RON | 11.687 RON | 17.451 RON | 286 RON | 357 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 23.467 RON | 23.467 RON | 25.979 RON | −3.085 RON | −2.512 RON | 18.306 RON | 6.750 RON | 11.556 RON | 14.366 RON | 3.940 RON | 357 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 35.505 RON | 35.505 RON | 45.425 RON | −9.920 RON | −9.920 RON | 35.549 RON | 27.825 RON | 7.724 RON | 29.446 RON | 6.103 RON | 1.907 RON | 175 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 49.520 RON | 50.320 RON | 44.970 RON | 5.350 RON | 5.350 RON | 34.796 RON | 23.208 RON | 11.588 RON | 34.796 RON | 0 RON | 2.366 RON | 175 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 38.741 RON | 41.741 RON | 52.143 RON | −10.402 RON | −10.402 RON | 52.894 RON | 48.592 RON | 4.302 RON | 24.394 RON | 28.500 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 44.759 RON | 44.759 RON | 45.443 RON | −684 RON | −684 RON | 52.210 RON | 42.692 RON | 9.518 RON | 23.710 RON | 28.500 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (21)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4932 Transporturi terestre de pasageri, ocazionale
- 4942 Servicii de mutare
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8129 Alte activităţi de curăţenie
- 9609 Alte activităţi de servicii n.c.a.
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.33) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−684 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,6 K RON | 23,5 K RON | 35,5 K RON | 49,5 K RON | 38,7 K RON | 44,8 K RON |
| Venituri totale | 33,6 K RON | 23,5 K RON | 35,5 K RON | 50,3 K RON | 41,7 K RON | 44,8 K RON |
| Cheltuieli totale | 17,2 K RON | 26,0 K RON | 45,4 K RON | 45,0 K RON | 52,1 K RON | 45,4 K RON |
| Rezultat net | 15,6 K RON | −3,1 K RON | −9,9 K RON | 5,4 K RON | −10,4 K RON | −684 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 49,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,33 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,33 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,33 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,83 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 286 RON | 17,7 K RON | 1,6% |
| 2020 | 3,9 K RON | 18,3 K RON | 21,5% |
| 2021 | 6,1 K RON | 35,5 K RON | 17,2% |
| 2022 | 0 RON | 34,8 K RON | 0,0% |
| 2023 | 28,5 K RON | 52,9 K RON | 53,9% |
| 2024 | 28,5 K RON | 52,2 K RON | 54,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,6 K RON | 23,5 K RON | 35,5 K RON | 49,5 K RON | 38,7 K RON | 44,8 K RON | ▲ 15,5% |
| Rezultat net | 15,6 K RON | −3,1 K RON | −9,9 K RON | 5,4 K RON | −10,4 K RON | −684 RON | ▲ 93,4% |
| Total active | 17,7 K RON | 18,3 K RON | 35,5 K RON | 34,8 K RON | 52,9 K RON | 52,2 K RON | ▼ 1,3% |
| Capitaluri proprii | 17,5 K RON | 14,4 K RON | 29,4 K RON | 34,8 K RON | 24,4 K RON | 23,7 K RON | ▼ 2,8% |
| Datorii totale | 286 RON | 3,9 K RON | 6,1 K RON | 0 RON | 28,5 K RON | 28,5 K RON | ▲ 0,0% |
| Lichiditate curentă | 40,86 | 2,93 | 1,27 | – | 0,15 | 0,33 | ▲ 121,3% |
| Marjă netă (%) | 49,41 | -13,15 | -27,94 | 10,80 | -26,85 | -1,53 | ▲ 94,3% |
| Scor bonitate | 87 | 57 | 54 | 75 | 30 | 50 | ▲ 66,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 49,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.