CRĂCIUN TRANS SRL
Date generale
Adresă
România, Bacău, Sat Camenca, Comuna Brusturoasa, 607078
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.141.994 RON | 1.217.766 RON | 1.087.098 RON | 120.047 RON | 130.668 RON | 766.056 RON | 50.930 RON | 715.126 RON | 296.240 RON | 468.679 RON | 354.375 RON | 338.453 RON | 4.797 RON | 3.660 RON | 3 |
| 2024 | 756.178 RON | 787.929 RON | 709.632 RON | 71.394 RON | 78.297 RON | 852.235 RON | 102.574 RON | 749.661 RON | 257.155 RON | 593.943 RON | 271.737 RON | 440.251 RON | 4.797 RON | 3.660 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0230 Colectarea produselor forestiere nelemnoase din flora spontană
- 0240 Activități de servicii anexe silviculturii
- 1611 Tăierea și rindeluirea lemnului
- 1612 Prelucrarea și finisarea lemnului
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5224 Manipulări
Raport Economico-Financiar
2023–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,14 M RON | 756,2 K RON |
| Venituri totale | 1,22 M RON | 787,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,09 M RON | 709,6 K RON |
| Rezultat net | 120,0 K RON | 71,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 370,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,26 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,80 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,06 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,43 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,78 |
| Durata stocaj (zile) | 131 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,72 |
| Durata încasare (zile) | 213 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 468,7 K RON | 766,1 K RON | 61,2% |
| 2024 | 593,9 K RON | 852,2 K RON | 69,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,14 M RON | 756,2 K RON | ▼ 33,8% |
| Rezultat net | 120,0 K RON | 71,4 K RON | ▼ 40,5% |
| Total active | 766,1 K RON | 852,2 K RON | ▲ 11,2% |
| Capitaluri proprii | 296,2 K RON | 257,2 K RON | ▼ 13,2% |
| Datorii totale | 468,7 K RON | 593,9 K RON | ▲ 26,7% |
| Lichiditate curentă | 1,53 | 1,26 | ▼ 17,3% |
| Marjă netă (%) | 10,51 | 9,44 | ▼ 10,2% |
| Scor bonitate | 77 | 60 | ▼ 22,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (71,4 K RON).
- •Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.