BUSY LIGHT SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Sat Vulcan, Comuna Vulcan, VULCAN, 1, 507270, DJ112A
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 10.426.029 RON | 10.350.402 RON | 10.116.581 RON | 195.902 RON | 233.821 RON | 5.358.083 RON | 2.354.048 RON | 3.004.035 RON | 196.342 RON | 5.232.672 RON | 1.308.353 RON | 1.905.391 RON | 0 RON | 70.931 RON | 12 |
| 2024 | 6.389.885 RON | 6.737.719 RON | 6.494.090 RON | 200.805 RON | 243.629 RON | 6.301.819 RON | 2.073.472 RON | 4.228.347 RON | 201.245 RON | 6.180.373 RON | 2.004.307 RON | 1.357.406 RON | 0 RON | 79.799 RON | 11 |
| 2025 | 13.552.416 RON | 13.937.511 RON | 12.525.347 RON | 1.198.637 RON | 1.412.164 RON | 9.681.230 RON | 3.197.765 RON | 6.483.465 RON | 1.199.882 RON | 8.481.348 RON | 1.933.610 RON | 3.473.337 RON | 0 RON | 0 RON | 11 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (27)
- 2612 Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
- 2620 Fabricarea calculatoarelor și a echipamentelor periferice
- 2630 Fabricarea echipamentelor de comunicații
- 2712 Fabricarea aparatelor de distribuție și control a electricității
- 2732 Fabricarea altor fire și cabluri electrice și electronice
- 2733 Fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru fire și cabluri electrice și electronice
- 2790 Fabricarea altor echipamente electrice
- 3320 Instalarea mașinilor și echipamentelor industriale
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3600 Captarea, tratarea și distribuția apei
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții ale căilor ferate de suprafață și subterane.
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 6110 Activități de telecomunicații prin rețele cu cablu, prin rețele fără cablu și prin satelit
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4321 — Lucrări de instalații electrice
Top format din 407 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.76) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 87.6% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 10,43 M RON | 6,39 M RON | 13,55 M RON |
| Venituri totale | 10,35 M RON | 6,74 M RON | 13,94 M RON |
| Cheltuieli totale | 10,12 M RON | 6,49 M RON | 12,53 M RON |
| Rezultat net | 195,9 K RON | 200,8 K RON | 1,20 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 13,25 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,76 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,54 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,13 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,14 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 7,01 |
| Durata stocaj (zile) | 52 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,90 |
| Durata încasare (zile) | 94 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 5,23 M RON | 5,36 M RON | 97,7% |
| 2024 | 6,18 M RON | 6,30 M RON | 98,1% |
| 2025 | 8,48 M RON | 9,68 M RON | 87,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 10,43 M RON | 6,39 M RON | 13,55 M RON | ▲ 112,1% |
| Rezultat net | 195,9 K RON | 200,8 K RON | 1,20 M RON | ▲ 496,9% |
| Total active | 5,36 M RON | 6,30 M RON | 9,68 M RON | ▲ 53,6% |
| Capitaluri proprii | 196,3 K RON | 201,2 K RON | 1,20 M RON | ▲ 496,2% |
| Datorii totale | 5,23 M RON | 6,18 M RON | 8,48 M RON | ▲ 37,2% |
| Lichiditate curentă | 0,57 | 0,68 | 0,76 | ▲ 11,7% |
| Marjă netă (%) | 1,88 | 3,14 | 8,84 | ▲ 181,5% |
| Scor bonitate | 43 | 51 | 68 | ▲ 33,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,20 M RON).
- •Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 87.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.