Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ENTERPRISE BUSINESS SYSTEMS SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, FLOREASCA, 169A, 4, 1, CORP A, BIROUL 2063
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 8.970.287 RON | 9.030.699 RON | 8.675.553 RON | 262.254 RON | 355.146 RON | 5.437.578 RON | 918.166 RON | 4.519.412 RON | 4.089.699 RON | 1.452.161 RON | 778.280 RON | 2.416.117 RON | 7.660 RON | 284.435 RON | 13 |
| 2020 | 6.720.086 RON | 6.791.854 RON | 5.998.146 RON | 644.968 RON | 793.708 RON | 5.619.597 RON | 524.147 RON | 5.095.450 RON | 3.474.666 RON | 2.074.118 RON | 561.214 RON | 1.644.448 RON | 262.088 RON | 434.816 RON | 15 |
| 2021 | 6.973.230 RON | 7.022.049 RON | 6.702.641 RON | 263.618 RON | 319.408 RON | 7.599.704 RON | 328.413 RON | 7.271.291 RON | 3.728.284 RON | 3.799.799 RON | 1.006.352 RON | 3.682.141 RON | 381.117 RON | 477.055 RON | 13 |
| 2022 | 8.992.439 RON | 9.103.484 RON | 8.596.813 RON | 418.275 RON | 506.671 RON | 7.132.194 RON | 1.292.451 RON | 5.839.743 RON | 4.146.559 RON | 2.872.095 RON | 755.849 RON | 4.259.909 RON | 465.524 RON | 478.926 RON | 13 |
| 2023 | 22.054.001 RON | 22.436.489 RON | 20.050.897 RON | 2.018.774 RON | 2.385.592 RON | 13.216.458 RON | 1.337.945 RON | 11.878.513 RON | 6.165.333 RON | 6.383.637 RON | 382.243 RON | 1.275.783 RON | 544.439 RON | 637.545 RON | 16 |
| 2024 | 10.781.566 RON | 11.088.173 RON | 10.141.924 RON | 826.735 RON | 946.249 RON | 9.382.643 RON | 1.079.403 RON | 8.303.240 RON | 6.417.860 RON | 2.076.648 RON | 621.715 RON | 1.702.344 RON | 1.331.986 RON | 1.115.673 RON | 18 |
| 2025 | 9.987.027 RON | 10.304.491 RON | 9.502.676 RON | 700.860 RON | 801.815 RON | 10.256.562 RON | 739.665 RON | 9.516.897 RON | 6.678.720 RON | 2.826.597 RON | 555.261 RON | 3.698.163 RON | 1.508.688 RON | 1.316.675 RON | 16 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4650 Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 6110 Activități de telecomunicații prin rețele cu cablu, prin rețele fără cablu și prin satelit
- 6120 Activități de revânzare a serviciilor de telecomunicații și servicii de intermediere pentru telecomunicații
- 6190 Alte activități de telecomunicații
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 9510 Repararea și întreținerea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4650 — Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
Top format din 306 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,97 M RON | 6,72 M RON | 6,97 M RON | 8,99 M RON | 22,05 M RON | 10,78 M RON | 9,99 M RON |
| Venituri totale | 9,03 M RON | 6,79 M RON | 7,02 M RON | 9,10 M RON | 22,44 M RON | 11,09 M RON | 10,30 M RON |
| Cheltuieli totale | 8,68 M RON | 6,00 M RON | 6,70 M RON | 8,60 M RON | 20,05 M RON | 10,14 M RON | 9,50 M RON |
| Rezultat net | 262,3 K RON | 645,0 K RON | 263,6 K RON | 418,3 K RON | 2,02 M RON | 826,7 K RON | 700,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 14,39 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,37 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,17 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,81 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,63 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 17,99 |
| Durata stocaj (zile) | 20 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,70 |
| Durata încasare (zile) | 135 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,45 M RON | 5,44 M RON | 26,7% |
| 2020 | 2,07 M RON | 5,62 M RON | 36,9% |
| 2021 | 3,80 M RON | 7,60 M RON | 50,0% |
| 2022 | 2,87 M RON | 7,13 M RON | 40,3% |
| 2023 | 6,38 M RON | 13,22 M RON | 48,3% |
| 2024 | 2,08 M RON | 9,38 M RON | 22,1% |
| 2025 | 2,83 M RON | 10,26 M RON | 27,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 8,97 M RON | 6,72 M RON | 6,97 M RON | 8,99 M RON | 22,05 M RON | 10,78 M RON | 9,99 M RON | ▼ 7,4% |
| Rezultat net | 262,3 K RON | 645,0 K RON | 263,6 K RON | 418,3 K RON | 2,02 M RON | 826,7 K RON | 700,9 K RON | ▼ 15,2% |
| Total active | 5,44 M RON | 5,62 M RON | 7,60 M RON | 7,13 M RON | 13,22 M RON | 9,38 M RON | 10,26 M RON | ▲ 9,3% |
| Capitaluri proprii | 4,09 M RON | 3,47 M RON | 3,73 M RON | 4,15 M RON | 6,17 M RON | 6,42 M RON | 6,68 M RON | ▲ 4,1% |
| Datorii totale | 1,45 M RON | 2,07 M RON | 3,80 M RON | 2,87 M RON | 6,38 M RON | 2,08 M RON | 2,83 M RON | ▲ 36,1% |
| Lichiditate curentă | 3,11 | 2,46 | 1,91 | 2,03 | 1,86 | 4,00 | 3,37 | ▼ 15,8% |
| Marjă netă (%) | 2,92 | 9,60 | 3,78 | 4,65 | 9,15 | 7,67 | 7,02 | ▼ 8,5% |
| Scor bonitate | 77 | 82 | 67 | 90 | 80 | 82 | 75 | ▼ 8,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (700,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.37), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 14,39 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.