Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BUCOVINA ENERGO CONSULT SRL
Date generale
Adresă
România, Suceava, Loc. Gura Humorului, Oraş Gura Humorului, Str. ŞTEFAN CEL MARE, 55, 1, 725300
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2.215.050 RON | 2.254.902 RON | 1.522.179 RON | 713.522 RON | 732.723 RON | 1.765.479 RON | 492.635 RON | 1.272.844 RON | 1.269.144 RON | 469.420 RON | 2.922 RON | 343.097 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2020 | 1.795.177 RON | 1.815.550 RON | 1.143.190 RON | 655.414 RON | 672.360 RON | 2.031.429 RON | 553.089 RON | 1.478.340 RON | 1.724.558 RON | 279.956 RON | 92.481 RON | 442.459 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2021 | 3.539.072 RON | 3.560.131 RON | 1.900.514 RON | 1.629.312 RON | 1.659.617 RON | 2.577.235 RON | 490.525 RON | 2.086.710 RON | 2.188.871 RON | 361.449 RON | 157.764 RON | 653.457 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
| 2022 | 5.943.664 RON | 5.943.718 RON | 5.187.677 RON | 720.951 RON | 756.041 RON | 2.582.894 RON | 479.975 RON | 2.102.919 RON | 1.559.822 RON | 996.157 RON | 466.112 RON | 1.315.484 RON | 0 RON | 0 RON | 18 |
| 2023 | 8.145.547 RON | 8.336.131 RON | 6.440.940 RON | 1.680.717 RON | 1.895.191 RON | 4.941.758 RON | 1.633.032 RON | 3.308.726 RON | 3.233.613 RON | 1.654.527 RON | 100.670 RON | 1.363.901 RON | 26.703 RON | 0 RON | 19 |
| 2024 | 6.899.550 RON | 6.977.888 RON | 4.107.187 RON | 2.408.987 RON | 2.870.701 RON | 6.014.424 RON | 1.775.489 RON | 4.238.935 RON | 3.672.600 RON | 1.620.093 RON | 221.910 RON | 2.046.608 RON | 694.816 RON | 0 RON | 19 |
| 2025 | 8.290.182 RON | 8.820.960 RON | 5.581.722 RON | 2.782.204 RON | 3.239.238 RON | 8.123.315 RON | 2.388.075 RON | 5.735.240 RON | 4.844.804 RON | 2.714.503 RON | 1.080.159 RON | 3.515.029 RON | 542.404 RON | 5.311 RON | 20 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 3513 Transportul energiei electrice
- 3514 Distribuția energiei electrice
- 3515 Comercializarea energiei electrice
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
Lideri din domeniu
Top companii din Suceava, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4321 — Lucrări de instalații electrice
Top format din 235 companii din județul Suceava. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,22 M RON | 1,80 M RON | 3,54 M RON | 5,94 M RON | 8,15 M RON | 6,90 M RON | 8,29 M RON |
| Venituri totale | 2,25 M RON | 1,82 M RON | 3,56 M RON | 5,94 M RON | 8,34 M RON | 6,98 M RON | 8,82 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,52 M RON | 1,14 M RON | 1,90 M RON | 5,19 M RON | 6,44 M RON | 4,11 M RON | 5,58 M RON |
| Rezultat net | 713,5 K RON | 655,4 K RON | 1,63 M RON | 721,0 K RON | 1,68 M RON | 2,41 M RON | 2,78 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 9,98 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,11 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,71 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,42 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,99 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 7,67 |
| Durata stocaj (zile) | 48 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,36 |
| Durata încasare (zile) | 155 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 469,4 K RON | 1,77 M RON | 26,6% |
| 2020 | 280,0 K RON | 2,03 M RON | 13,8% |
| 2021 | 361,4 K RON | 2,58 M RON | 14,0% |
| 2022 | 996,2 K RON | 2,58 M RON | 38,6% |
| 2023 | 1,65 M RON | 4,94 M RON | 33,5% |
| 2024 | 1,62 M RON | 6,01 M RON | 26,9% |
| 2025 | 2,71 M RON | 8,12 M RON | 33,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,22 M RON | 1,80 M RON | 3,54 M RON | 5,94 M RON | 8,15 M RON | 6,90 M RON | 8,29 M RON | ▲ 20,2% |
| Rezultat net | 713,5 K RON | 655,4 K RON | 1,63 M RON | 721,0 K RON | 1,68 M RON | 2,41 M RON | 2,78 M RON | ▲ 15,5% |
| Total active | 1,77 M RON | 2,03 M RON | 2,58 M RON | 2,58 M RON | 4,94 M RON | 6,01 M RON | 8,12 M RON | ▲ 35,1% |
| Capitaluri proprii | 1,27 M RON | 1,72 M RON | 2,19 M RON | 1,56 M RON | 3,23 M RON | 3,67 M RON | 4,84 M RON | ▲ 31,9% |
| Datorii totale | 469,4 K RON | 280,0 K RON | 361,4 K RON | 996,2 K RON | 1,65 M RON | 1,62 M RON | 2,71 M RON | ▲ 67,6% |
| Lichiditate curentă | 2,71 | 5,28 | 5,77 | 2,11 | 2,00 | 2,62 | 2,11 | ▼ 19,3% |
| Marjă netă (%) | 32,21 | 36,51 | 46,04 | 12,13 | 20,63 | 34,92 | 33,56 | ▼ 3,9% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 100 | 87 | 90 | 95 | 95 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,78 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.11), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 9,98 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.