Publicitate

VAR-SOO MEDIA SRL

CUI: 21317878 J2007000214190 SRL Harghita, Municipiul Miercurea Ciuc
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 21317878
Cod înmatriculare J2007000214190
EUID ROONRC.J2007000214190
Data înmatriculării 2007-03-09
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 19 ani
Salariați (2024) 11 angajați

Adresă

România, Harghita, Municipiul Miercurea Ciuc, ZORILOR, 119, 530153

Țară: România
Județ: Harghita
Localitate: Municipiul Miercurea Ciuc
Stradă: ZORILOR
Număr: 119
Cod poștal: 530153

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 6.809.662 RON 6.922.167 RON 6.888.948 RON 16.231 RON 33.219 RON 6.885.728 RON 1.410.406 RON 5.475.322 RON 1.272.038 RON 5.613.690 RON 4.699.949 RON 542.673 RON 0 RON 0 RON 11
2024 10.544.478 RON 10.587.607 RON 10.253.391 RON 286.033 RON 334.216 RON 9.624.789 RON 2.484.028 RON 7.140.761 RON 1.558.072 RON 8.066.717 RON 5.350.481 RON 1.450.338 RON 0 RON 0 RON 11

Reprezentanți și administratori (2)

VARGYASI ZOLTÁN-IMRE
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
VARGYASI ÁGNES-TERÉZIA
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (38)

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.89) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 83.8% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
10,54 M RON
Rezultat Net 2024
286,0 K RON
Total Active 2024
9,62 M RON
Scor Bonitate
58/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 58/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 6,81 M RON 10,54 M RON
Venituri totale 6,92 M RON 10,59 M RON
Cheltuieli totale 6,89 M RON 10,25 M RON
Rezultat net 16,2 K RON 286,0 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 14,28 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,89 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,22 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,04 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,19 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate2,48 M RON (25.8%)
Active circulante7,14 M RON (74.2%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri5,35 M RON
Creanțe1,45 M RON
Numerar339,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 1,97
Durata stocaj (zile) 185
Rotație creanțe (ori/an) 7,27
Durata încasare (zile) 50

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
3,2%
Marjă netă
2,7%
ROA
3,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 5,61 M RON 6,89 M RON 81,5%
2024 8,07 M RON 9,62 M RON 83,8%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

58
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 6,81 M RON 10,54 M RON ▲ 54,8%
Rezultat net 16,2 K RON 286,0 K RON ▲ 1.662,3%
Total active 6,89 M RON 9,62 M RON ▲ 39,8%
Capitaluri proprii 1,27 M RON 1,56 M RON ▲ 22,5%
Datorii totale 5,61 M RON 8,07 M RON ▲ 43,7%
Lichiditate curentă 0,98 0,89 ▼ 9,2%
Marjă netă (%) 0,24 2,71 ▲ 1.029,2%
Scor bonitate 50 58 ▲ 16,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (286,0 K RON).
  • Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 14,28 M RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 83.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate