AGRO-COMPANY ŢĂPUŞ SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Sat Cobadin, Comuna Cobadin, Str. NUCILOR, 61
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 4.301.124 RON | 5.026.488 RON | 3.616.470 RON | 1.251.078 RON | 1.410.018 RON | 4.369.202 RON | 1.197.567 RON | 3.171.635 RON | 2.572.238 RON | 1.534.455 RON | 1.230.033 RON | 448.518 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2024 | 1.779.290 RON | 3.810.380 RON | 3.184.769 RON | 518.670 RON | 625.611 RON | 5.270.613 RON | 2.074.740 RON | 3.195.873 RON | 2.390.948 RON | 2.617.156 RON | 2.006.120 RON | 578.251 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2025 | 3.343.634 RON | 4.015.261 RON | 3.606.186 RON | 324.416 RON | 409.075 RON | 4.426.715 RON | 1.668.715 RON | 2.758.000 RON | 1.796.694 RON | 2.367.512 RON | 1.551.145 RON | 749.359 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 705 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,30 M RON | 1,78 M RON | 3,34 M RON |
| Venituri totale | 5,03 M RON | 3,81 M RON | 4,02 M RON |
| Cheltuieli totale | 3,62 M RON | 3,18 M RON | 3,61 M RON |
| Rezultat net | 1,25 M RON | 518,7 K RON | 324,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,18 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,16 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,51 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,19 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,87 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,16 |
| Durata stocaj (zile) | 169 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,46 |
| Durata încasare (zile) | 82 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,53 M RON | 4,37 M RON | 35,1% |
| 2024 | 2,62 M RON | 5,27 M RON | 49,7% |
| 2025 | 2,37 M RON | 4,43 M RON | 53,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 4,30 M RON | 1,78 M RON | 3,34 M RON | ▲ 87,9% |
| Rezultat net | 1,25 M RON | 518,7 K RON | 324,4 K RON | ▼ 37,5% |
| Total active | 4,37 M RON | 5,27 M RON | 4,43 M RON | ▼ 16,0% |
| Capitaluri proprii | 2,57 M RON | 2,39 M RON | 1,80 M RON | ▼ 24,9% |
| Datorii totale | 1,53 M RON | 2,62 M RON | 2,37 M RON | ▼ 9,5% |
| Lichiditate curentă | 2,07 | 1,22 | 1,16 | ▼ 4,6% |
| Marjă netă (%) | 29,09 | 29,15 | 9,70 | ▼ 66,7% |
| Scor bonitate | 87 | 65 | 67 | ▲ 3,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (324,4 K RON).
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.