SMART AUTOMATION CONCEPT SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 3, THEODOR PALLADY, 51N, 2, 3, cladirea C1, corpul A, biroul nr. 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.050.862 RON | 1.068.672 RON | 1.557.512 RON | −488.840 RON | −488.840 RON | 473.194 RON | 63.376 RON | 409.818 RON | −311.234 RON | 764.448 RON | 1.185 RON | 92.042 RON | 24.391 RON | 4.411 RON | 11 |
| 2024 | 2.157.388 RON | 2.160.790 RON | 1.670.649 RON | 462.444 RON | 490.141 RON | 1.131.513 RON | 22.368 RON | 1.109.145 RON | 151.210 RON | 965.114 RON | 1.051 RON | 519.217 RON | 23.305 RON | 8.116 RON | 9 |
| 2025 | 3.231.795 RON | 3.377.627 RON | 2.129.119 RON | 1.052.423 RON | 1.248.508 RON | 1.899.818 RON | 117.333 RON | 1.782.485 RON | 1.028.547 RON | 860.320 RON | 1.164 RON | 1.418.239 RON | 23.305 RON | 12.354 RON | 8 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7112 — Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Top format din 4,605 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,05 M RON | 2,16 M RON | 3,23 M RON |
| Venituri totale | 1,07 M RON | 2,16 M RON | 3,38 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,56 M RON | 1,67 M RON | 2,13 M RON |
| Rezultat net | −488,8 K RON | 462,4 K RON | 1,05 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 4,33 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,07 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,07 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,42 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,21 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2.776,46 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,28 |
| Durata încasare (zile) | 160 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 764,4 K RON | 473,2 K RON | 161,6% |
| 2024 | 965,1 K RON | 1,13 M RON | 85,3% |
| 2025 | 860,3 K RON | 1,90 M RON | 45,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,05 M RON | 2,16 M RON | 3,23 M RON | ▲ 49,8% |
| Rezultat net | −488,8 K RON | 462,4 K RON | 1,05 M RON | ▲ 127,6% |
| Total active | 473,2 K RON | 1,13 M RON | 1,90 M RON | ▲ 67,9% |
| Capitaluri proprii | −311,2 K RON | 151,2 K RON | 1,03 M RON | ▲ 580,2% |
| Datorii totale | 764,4 K RON | 965,1 K RON | 860,3 K RON | ▼ 10,9% |
| Lichiditate curentă | 0,54 | 1,15 | 2,07 | ▲ 80,3% |
| Marjă netă (%) | -46,52 | 21,44 | 32,56 | ▲ 51,9% |
| Scor bonitate | 24 | 80 | 100 | ▲ 25,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,05 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.07), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 4,33 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.