Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TURISM PALER SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Sat Staţiunea Climaterică Sâmbata, Comuna Sâmbăta de Sus, Staț. Climaterică Sîmbăta, 415B
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.340.312 RON | 1.219.026 RON | 842.292 RON | 366.409 RON | 376.734 RON | 2.877.953 RON | 1.550.639 RON | 1.327.314 RON | 2.169.245 RON | 708.708 RON | 225.074 RON | 732.977 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 1.124.052 RON | 1.126.690 RON | 881.621 RON | 212.735 RON | 245.069 RON | 2.652.449 RON | 1.465.453 RON | 1.186.996 RON | 1.827.632 RON | 824.817 RON | 226.460 RON | 777.170 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 1.080.266 RON | 1.163.187 RON | 1.049.654 RON | 81.576 RON | 113.533 RON | 2.898.120 RON | 1.404.083 RON | 1.494.037 RON | 1.609.208 RON | 1.288.912 RON | 399.840 RON | 884.543 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 0322 Acvacultura în ape dulci
- 1020 Prelucrarea și conservarea peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4638 Comerț cu ridicata specializat al altor alimente
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5520 — Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
Top format din 577 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,34 M RON | 1,12 M RON | 1,08 M RON |
| Venituri totale | 1,22 M RON | 1,13 M RON | 1,16 M RON |
| Cheltuieli totale | 842,3 K RON | 881,6 K RON | 1,05 M RON |
| Rezultat net | 366,4 K RON | 212,7 K RON | 81,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 921,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,16 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,85 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,16 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,25 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,70 |
| Durata stocaj (zile) | 135 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,22 |
| Durata încasare (zile) | 299 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 708,7 K RON | 2,88 M RON | 24,6% |
| 2024 | 824,8 K RON | 2,65 M RON | 31,1% |
| 2025 | 1,29 M RON | 2,90 M RON | 44,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,34 M RON | 1,12 M RON | 1,08 M RON | ▼ 3,9% |
| Rezultat net | 366,4 K RON | 212,7 K RON | 81,6 K RON | ▼ 61,7% |
| Total active | 2,88 M RON | 2,65 M RON | 2,90 M RON | ▲ 9,3% |
| Capitaluri proprii | 2,17 M RON | 1,83 M RON | 1,61 M RON | ▼ 12,0% |
| Datorii totale | 708,7 K RON | 824,8 K RON | 1,29 M RON | ▲ 56,3% |
| Lichiditate curentă | 1,87 | 1,44 | 1,16 | ▼ 19,5% |
| Marjă netă (%) | 27,34 | 18,93 | 7,55 | ▼ 60,1% |
| Scor bonitate | 82 | 70 | 65 | ▼ 7,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (81,6 K RON).
- •Scorul de bonitate de 65/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.