Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
CENTRUL EUROPEAN DE CONSULTANTA FINANCIARA SRL
Date generale
Adresă
România, Sibiu, Loc. Cisnădie, Oraş Cisnădie, Str. GRIGORE IONESCU, 6, 1, 4, CLADIRE LOCUINTE CORP A
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 31.933 RON | 38.296 RON | 18.397 RON | 18.746 RON | 19.899 RON | 334 RON | 0 RON | 334 RON | −37.290 RON | 37.624 RON | 0 RON | 333 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 0 RON | 4.179 RON | −4.179 RON | −4.179 RON | 922 RON | 0 RON | 922 RON | −41.469 RON | 42.391 RON | 0 RON | 831 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 0 RON | 0 RON | 5.971 RON | −5.971 RON | −5.971 RON | 1.669 RON | 0 RON | 1.669 RON | −47.440 RON | 49.109 RON | 0 RON | 1.669 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 25.000 RON | 4.449 RON | 19.801 RON | 20.551 RON | 2 RON | 0 RON | 2 RON | −27.639 RON | 27.641 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 0 RON | 2.169 RON | −2.169 RON | −2.169 RON | 1 RON | 0 RON | 1 RON | −29.808 RON | 29.809 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 0 RON | 893 RON | −893 RON | −893 RON | 1 RON | 0 RON | 1 RON | −31.201 RON | 31.202 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 0 RON | 1.615 RON | −1.615 RON | −1.615 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | −32.315 RON | 32.315 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (13)
- 5829 Activități de editare a altor produse software
- 6020 Activități de difuzare a programelor de televiziune, activități de distribuție de programe video
- 6039 Activități de distribuție a altor conținuturi
- 6210 Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6220 Activități de consultanță în tehnologia informației și de management (gestiune și exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6290 Alte activități de servicii privind tehnologia informației
- 6310 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web și activități conexe
- 6391 Activități ale portalurilor web
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Sibiu, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6210 — Activități de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
Top format din 254 companii din județul Sibiu. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−32.315 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.615 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,9 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 38,3 K RON | 0 RON | 0 RON | 25,0 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 18,4 K RON | 4,2 K RON | 6,0 K RON | 4,4 K RON | 2,2 K RON | 893 RON | 1,6 K RON |
| Rezultat net | 18,7 K RON | −4,2 K RON | −6,0 K RON | 19,8 K RON | −2,2 K RON | −893 RON | −1,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −9,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,00 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,00 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,00 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 37,6 K RON | 334 RON | 11.264,7% |
| 2020 | 42,4 K RON | 922 RON | 4.597,7% |
| 2021 | 49,1 K RON | 1,7 K RON | 2.942,4% |
| 2022 | 27,6 K RON | 2 RON | 1.382.050,0% |
| 2023 | 29,8 K RON | 1 RON | 2.980.900,0% |
| 2024 | 31,2 K RON | 1 RON | 3.120.200,0% |
| 2025 | 32,3 K RON | 0 RON | – |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,9 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 18,7 K RON | −4,2 K RON | −6,0 K RON | 19,8 K RON | −2,2 K RON | −893 RON | −1,6 K RON | ▼ 80,9% |
| Total active | 334 RON | 922 RON | 1,7 K RON | 2 RON | 1 RON | 1 RON | 0 RON | – |
| Capitaluri proprii | −37,3 K RON | −41,5 K RON | −47,4 K RON | −27,6 K RON | −29,8 K RON | −31,2 K RON | −32,3 K RON | ▼ 3,6% |
| Datorii totale | 37,6 K RON | 42,4 K RON | 49,1 K RON | 27,6 K RON | 29,8 K RON | 31,2 K RON | 32,3 K RON | ▲ 3,6% |
| Lichiditate curentă | 0,01 | 0,02 | 0,03 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | – |
| Marjă netă (%) | 58,70 | – | – | – | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 42 | 22 | 22 | 22 | 15 | 30 | 25 | ▼ 16,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (25/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.