Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ALSTEF BUSINESS SHOP 2011 SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Sat Snagov, Comuna Snagov, Şos. SNAGOV, FN, D2, 1, 2, 6, 77165
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.565.149 RON | 1.571.479 RON | 1.562.252 RON | −6.468 RON | 9.227 RON | 494.790 RON | 119.264 RON | 375.526 RON | 32.628 RON | 469.941 RON | 209.843 RON | 5.407 RON | 0 RON | 7.779 RON | 5 |
| 2020 | 2.194.949 RON | 2.199.971 RON | 2.067.390 RON | 111.118 RON | 132.581 RON | 416.426 RON | 12.817 RON | 403.609 RON | 150.214 RON | 273.991 RON | 269.956 RON | 7.922 RON | 0 RON | 7.779 RON | 4 |
| 2021 | 1.825.239 RON | 1.826.728 RON | 1.846.279 RON | −32.416 RON | −19.551 RON | 399.269 RON | 14.867 RON | 384.402 RON | 168.287 RON | 238.761 RON | 262.489 RON | 3.735 RON | 0 RON | 7.779 RON | 3 |
| 2022 | 1.937.056 RON | 1.937.056 RON | 1.843.269 RON | 79.791 RON | 93.787 RON | 339.578 RON | 14.867 RON | 324.711 RON | 198.078 RON | 149.279 RON | 294.242 RON | 5.346 RON | 0 RON | 7.779 RON | 4 |
| 2023 | 2.165.140 RON | 2.165.140 RON | 2.059.139 RON | 88.321 RON | 106.001 RON | 582.812 RON | 14.867 RON | 567.945 RON | 286.400 RON | 304.191 RON | 322.811 RON | 7.686 RON | 0 RON | 7.779 RON | 4 |
| 2024 | 2.508.995 RON | 2.508.995 RON | 2.392.498 RON | 59.750 RON | 116.497 RON | 838.208 RON | 245.635 RON | 592.573 RON | 303.021 RON | 542.966 RON | 395.888 RON | 9.719 RON | 0 RON | 7.779 RON | 5 |
| 2025 | 2.719.682 RON | 2.759.015 RON | 2.760.252 RON | −6.793 RON | −1.237 RON | 810.750 RON | 300.852 RON | 509.898 RON | 256.228 RON | 591.564 RON | 396.358 RON | 11.520 RON | 0 RON | 37.042 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,702 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.86) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−6.793 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,57 M RON | 2,19 M RON | 1,83 M RON | 1,94 M RON | 2,17 M RON | 2,51 M RON | 2,72 M RON |
| Venituri totale | 1,57 M RON | 2,20 M RON | 1,83 M RON | 1,94 M RON | 2,17 M RON | 2,51 M RON | 2,76 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,56 M RON | 2,07 M RON | 1,85 M RON | 1,84 M RON | 2,06 M RON | 2,39 M RON | 2,76 M RON |
| Rezultat net | −6,5 K RON | 111,1 K RON | −32,4 K RON | 79,8 K RON | 88,3 K RON | 59,8 K RON | −6,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,76 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,86 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,19 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,17 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,37 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,86 |
| Durata stocaj (zile) | 53 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 236,08 |
| Durata încasare (zile) | 2 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 469,9 K RON | 494,8 K RON | 95,0% |
| 2020 | 274,0 K RON | 416,4 K RON | 65,8% |
| 2021 | 238,8 K RON | 399,3 K RON | 59,8% |
| 2022 | 149,3 K RON | 339,6 K RON | 44,0% |
| 2023 | 304,2 K RON | 582,8 K RON | 52,2% |
| 2024 | 543,0 K RON | 838,2 K RON | 64,8% |
| 2025 | 591,6 K RON | 810,8 K RON | 73,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,57 M RON | 2,19 M RON | 1,83 M RON | 1,94 M RON | 2,17 M RON | 2,51 M RON | 2,72 M RON | ▲ 8,4% |
| Rezultat net | −6,5 K RON | 111,1 K RON | −32,4 K RON | 79,8 K RON | 88,3 K RON | 59,8 K RON | −6,8 K RON | ▼ 111,4% |
| Total active | 494,8 K RON | 416,4 K RON | 399,3 K RON | 339,6 K RON | 582,8 K RON | 838,2 K RON | 810,8 K RON | ▼ 3,3% |
| Capitaluri proprii | 32,6 K RON | 150,2 K RON | 168,3 K RON | 198,1 K RON | 286,4 K RON | 303,0 K RON | 256,2 K RON | ▼ 15,4% |
| Datorii totale | 469,9 K RON | 274,0 K RON | 238,8 K RON | 149,3 K RON | 304,2 K RON | 543,0 K RON | 591,6 K RON | ▲ 9,0% |
| Lichiditate curentă | 0,80 | 1,47 | 1,61 | 2,18 | 1,87 | 1,09 | 0,86 | ▼ 21,0% |
| Marjă netă (%) | -0,41 | 5,06 | -1,78 | 4,12 | 4,08 | 2,38 | -0,25 | ▼ 110,5% |
| Scor bonitate | 30 | 80 | 54 | 90 | 75 | 62 | 42 | ▼ 32,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,76 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (42/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.