Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PIPERA BUSINESS PARK SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, PIPERA, 43, 2, CLĂDIREA A, PARTER, BIROUL NR.2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 45.607.804 RON | 48.991.997 RON | 38.464.101 RON | 9.126.973 RON | 10.527.896 RON | 484.776.688 RON | 440.588.330 RON | 44.188.358 RON | 357.889.650 RON | 127.543.612 RON | 0 RON | 17.043.576 RON | 10.984.679 RON | 11.641.253 RON | 0 |
| 2020 | 42.963.315 RON | 56.231.858 RON | 38.790.438 RON | 14.441.627 RON | 17.441.420 RON | 730.159.120 RON | 696.571.914 RON | 33.587.206 RON | 428.750.719 RON | 302.345.063 RON | 0 RON | 13.183.229 RON | 10.743.535 RON | 11.680.197 RON | 0 |
| 2021 | 39.870.999 RON | 53.071.630 RON | 47.519.925 RON | 3.874.008 RON | 5.551.705 RON | 529.652.117 RON | 501.842.884 RON | 27.809.233 RON | 115.651.773 RON | 414.572.062 RON | 0 RON | 7.099.831 RON | 10.309.891 RON | 10.881.609 RON | 0 |
| 2022 | 44.094.907 RON | 59.775.655 RON | 58.869.301 RON | −639.736 RON | 906.354 RON | 529.628.018 RON | 499.346.787 RON | 30.281.231 RON | 128.560.499 RON | 401.046.641 RON | 0 RON | 6.706.118 RON | 10.104.166 RON | 10.083.288 RON | 0 |
| 2023 | 47.982.062 RON | 67.487.369 RON | 67.888.003 RON | −2.092.236 RON | −400.634 RON | 523.660.511 RON | 483.096.212 RON | 40.564.299 RON | 124.121.177 RON | 400.908.937 RON | 0 RON | 7.040.764 RON | 5.578.530 RON | 6.948.133 RON | 0 |
| 2024 | 33.952.586 RON | 47.844.380 RON | 65.185.626 RON | −17.341.246 RON | −17.341.246 RON | 516.545.786 RON | 484.591.141 RON | 31.954.645 RON | 121.363.889 RON | 398.967.652 RON | 0 RON | 7.524.867 RON | 3.770.574 RON | 7.556.329 RON | 0 |
| 2025 | 37.161.847 RON | 42.770.885 RON | 73.902.207 RON | −31.131.322 RON | −31.131.322 RON | 523.568.566 RON | 499.305.582 RON | 24.262.984 RON | 118.989.453 RON | 412.518.229 RON | 0 RON | 10.864.714 RON | 5.005.590 RON | 12.944.706 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (5)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 4,703 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.06) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−31.131.322 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 45,61 M RON | 42,96 M RON | 39,87 M RON | 44,09 M RON | 47,98 M RON | 33,95 M RON | 37,16 M RON |
| Venituri totale | 48,99 M RON | 56,23 M RON | 53,07 M RON | 59,78 M RON | 67,49 M RON | 47,84 M RON | 42,77 M RON |
| Cheltuieli totale | 38,46 M RON | 38,79 M RON | 47,52 M RON | 58,87 M RON | 67,89 M RON | 65,19 M RON | 73,90 M RON |
| Rezultat net | 9,13 M RON | 14,44 M RON | 3,87 M RON | −639,7 K RON | −2,09 M RON | −17,34 M RON | −31,13 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 36,63 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,06 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,06 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,27 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,42 |
| Durata încasare (zile) | 107 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 127,54 M RON | 484,78 M RON | 26,3% |
| 2020 | 302,35 M RON | 730,16 M RON | 41,4% |
| 2021 | 414,57 M RON | 529,65 M RON | 78,3% |
| 2022 | 401,05 M RON | 529,63 M RON | 75,7% |
| 2023 | 400,91 M RON | 523,66 M RON | 76,6% |
| 2024 | 398,97 M RON | 516,55 M RON | 77,2% |
| 2025 | 412,52 M RON | 523,57 M RON | 78,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 45,61 M RON | 42,96 M RON | 39,87 M RON | 44,09 M RON | 47,98 M RON | 33,95 M RON | 37,16 M RON | ▲ 9,5% |
| Rezultat net | 9,13 M RON | 14,44 M RON | 3,87 M RON | −639,7 K RON | −2,09 M RON | −17,34 M RON | −31,13 M RON | ▼ 79,5% |
| Total active | 484,78 M RON | 730,16 M RON | 529,65 M RON | 529,63 M RON | 523,66 M RON | 516,55 M RON | 523,57 M RON | ▲ 1,4% |
| Capitaluri proprii | 357,89 M RON | 428,75 M RON | 115,65 M RON | 128,56 M RON | 124,12 M RON | 121,36 M RON | 118,99 M RON | ▼ 2,0% |
| Datorii totale | 127,54 M RON | 302,35 M RON | 414,57 M RON | 401,05 M RON | 400,91 M RON | 398,97 M RON | 412,52 M RON | ▲ 3,4% |
| Lichiditate curentă | 0,35 | 0,11 | 0,07 | 0,08 | 0,10 | 0,08 | 0,06 | ▼ 26,6% |
| Marjă netă (%) | 20,01 | 33,61 | 9,72 | -1,45 | -4,36 | -51,07 | -83,77 | ▼ 64,0% |
| Scor bonitate | 65 | 65 | 43 | 40 | 40 | 25 | 32 | ▲ 28,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (32/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.