Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
IT PRINT SERV SRL
Date generale
Adresă
România, Bacău, Municipiul Bacău, Str. EROU COSTEL MARIUS HASAN, 14, 14, A, P, 3, 600261
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 278.620 RON | 282.459 RON | 202.547 RON | 77.087 RON | 79.912 RON | 321.403 RON | 64.014 RON | 257.389 RON | 270.463 RON | 50.940 RON | 66.299 RON | 531 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 295.877 RON | 296.902 RON | 241.904 RON | 52.138 RON | 54.998 RON | 448.129 RON | 175.040 RON | 273.089 RON | 322.601 RON | 125.528 RON | 60.258 RON | 1.512 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 285.671 RON | 294.864 RON | 222.878 RON | 70.365 RON | 71.986 RON | 532.801 RON | 149.322 RON | 383.479 RON | 392.966 RON | 105.192 RON | 99.150 RON | 60 RON | 34.643 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 397.499 RON | 491.093 RON | 458.410 RON | 28.681 RON | 32.683 RON | 911.226 RON | 718.541 RON | 192.685 RON | 308.539 RON | 79.475 RON | 81.975 RON | 9.226 RON | 523.212 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 307.370 RON | 385.954 RON | 364.705 RON | 18.443 RON | 21.249 RON | 817.335 RON | 584.297 RON | 233.038 RON | 326.982 RON | 44.731 RON | 116.643 RON | 3.384 RON | 445.622 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 274.359 RON | 351.768 RON | 446.487 RON | −97.433 RON | −94.719 RON | 587.917 RON | 461.828 RON | 126.089 RON | 193.548 RON | 23.657 RON | 59.559 RON | 1.683 RON | 370.712 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 228.888 RON | 372.911 RON | 340.620 RON | 26.906 RON | 32.291 RON | 615.302 RON | 528.991 RON | 86.311 RON | 220.454 RON | 96.416 RON | 65.209 RON | 1.540 RON | 298.432 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (20)
- 1813 Servicii pregătitoare pentru pretipărire
- 1814 Legătorie și servicii conexe
- 4741 Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-ului in magazine specializate
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 5811 Activități de editare a cărților
- 5812 Activități de editare a ziarelor
- 5814 Activităţi de editare a revistelor şi periodicelor
- 5819 Alte activități de editare
- 6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
- 6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
- 6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7420 Activități fotografice
- 7733 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente de birou (inclusiv calculatoare)
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
- 9511 Repararea calculatoarelor şi a echipamentelor periferice
- 9512 Repararea echipamentelor de comunicaţii
Lideri din domeniu
Top companii din Bacău, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5819 — Alte activități de editare
Top format din 9 companii din județul Bacău. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.9) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 278,6 K RON | 295,9 K RON | 285,7 K RON | 397,5 K RON | 307,4 K RON | 274,4 K RON | 228,9 K RON |
| Venituri totale | 282,5 K RON | 296,9 K RON | 294,9 K RON | 491,1 K RON | 386,0 K RON | 351,8 K RON | 372,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 202,5 K RON | 241,9 K RON | 222,9 K RON | 458,4 K RON | 364,7 K RON | 446,5 K RON | 340,6 K RON |
| Rezultat net | 77,1 K RON | 52,1 K RON | 70,4 K RON | 28,7 K RON | 18,4 K RON | −97,4 K RON | 26,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 271,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,90 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,22 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,20 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 6,38 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,51 |
| Durata stocaj (zile) | 104 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 148,63 |
| Durata încasare (zile) | 3 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 50,9 K RON | 321,4 K RON | 15,9% |
| 2020 | 125,5 K RON | 448,1 K RON | 28,0% |
| 2021 | 105,2 K RON | 532,8 K RON | 19,7% |
| 2022 | 79,5 K RON | 911,2 K RON | 8,7% |
| 2023 | 44,7 K RON | 817,3 K RON | 5,5% |
| 2024 | 23,7 K RON | 587,9 K RON | 4,0% |
| 2025 | 96,4 K RON | 615,3 K RON | 15,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 278,6 K RON | 295,9 K RON | 285,7 K RON | 397,5 K RON | 307,4 K RON | 274,4 K RON | 228,9 K RON | ▼ 16,6% |
| Rezultat net | 77,1 K RON | 52,1 K RON | 70,4 K RON | 28,7 K RON | 18,4 K RON | −97,4 K RON | 26,9 K RON | ▲ 127,6% |
| Total active | 321,4 K RON | 448,1 K RON | 532,8 K RON | 911,2 K RON | 817,3 K RON | 587,9 K RON | 615,3 K RON | ▲ 4,7% |
| Capitaluri proprii | 270,5 K RON | 322,6 K RON | 393,0 K RON | 308,5 K RON | 327,0 K RON | 193,5 K RON | 220,5 K RON | ▲ 13,9% |
| Datorii totale | 50,9 K RON | 125,5 K RON | 105,2 K RON | 79,5 K RON | 44,7 K RON | 23,7 K RON | 96,4 K RON | ▲ 307,6% |
| Lichiditate curentă | 5,05 | 2,18 | 3,65 | 2,42 | 5,21 | 5,33 | 0,90 | ▼ 83,2% |
| Marjă netă (%) | 27,67 | 17,62 | 24,63 | 7,22 | 6,00 | -35,51 | 11,76 | ▲ 133,1% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 95 | 77 | 77 | 59 | 65 | ▲ 10,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (26,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 65/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 271,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.