Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BORȘA RUTIER TRANS SRL
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Loc. Vişeu de Sus, Oraş Viseu de Sus, CARPAŢI, 31A, 435700, BIROU 4A
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 32.905.327 RON | 33.601.978 RON | 30.240.036 RON | 2.832.431 RON | 3.361.942 RON | 7.435.622 RON | 3.745.950 RON | 3.689.672 RON | 2.951.954 RON | 4.483.668 RON | 0 RON | 2.878.813 RON | 0 RON | 0 RON | 123 |
| 2020 | 19.650.414 RON | 21.164.742 RON | 18.395.523 RON | 2.312.227 RON | 2.769.219 RON | 7.696.320 RON | 4.174.900 RON | 3.521.420 RON | 2.374.550 RON | 5.321.770 RON | 0 RON | 3.351.842 RON | 0 RON | 0 RON | 83 |
| 2021 | 8.329.928 RON | 9.770.604 RON | 9.435.926 RON | 251.003 RON | 334.678 RON | 5.070.430 RON | 3.297.473 RON | 1.772.957 RON | 1.890.038 RON | 3.180.392 RON | 0 RON | 1.649.892 RON | 0 RON | 0 RON | 34 |
| 2022 | 8.020.806 RON | 10.580.607 RON | 10.547.298 RON | 21.845 RON | 33.309 RON | 3.123.866 RON | 2.112.981 RON | 1.010.885 RON | 996.013 RON | 2.127.853 RON | 0 RON | 1.003.622 RON | 0 RON | 0 RON | 25 |
| 2023 | 1.546.218 RON | 1.976.752 RON | 1.966.028 RON | 9.197 RON | 10.724 RON | 2.592.441 RON | 1.552.548 RON | 1.039.893 RON | 1.050.281 RON | 1.609.387 RON | 17.081 RON | 976.274 RON | 0 RON | 67.227 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 0220 Exploatarea forestieră
- 3100 Fabricarea de mobilă
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 8210 Activități de secretariat și servicii suport
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.65) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,91 M RON | 19,65 M RON | 8,33 M RON | 8,02 M RON | 1,55 M RON |
| Venituri totale | 33,60 M RON | 21,16 M RON | 9,77 M RON | 10,58 M RON | 1,98 M RON |
| Cheltuieli totale | 30,24 M RON | 18,40 M RON | 9,44 M RON | 10,55 M RON | 1,97 M RON |
| Rezultat net | 2,83 M RON | 2,31 M RON | 251,0 K RON | 21,8 K RON | 9,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −8,21 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,65 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,64 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,61 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 90,52 |
| Durata stocaj (zile) | 4 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,58 |
| Durata încasare (zile) | 231 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4,48 M RON | 7,44 M RON | 60,3% |
| 2020 | 5,32 M RON | 7,70 M RON | 69,2% |
| 2021 | 3,18 M RON | 5,07 M RON | 62,7% |
| 2022 | 2,13 M RON | 3,12 M RON | 68,1% |
| 2023 | 1,61 M RON | 2,59 M RON | 62,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,91 M RON | 19,65 M RON | 8,33 M RON | 8,02 M RON | 1,55 M RON | ▼ 80,7% |
| Rezultat net | 2,83 M RON | 2,31 M RON | 251,0 K RON | 21,8 K RON | 9,2 K RON | ▼ 57,9% |
| Total active | 7,44 M RON | 7,70 M RON | 5,07 M RON | 3,12 M RON | 2,59 M RON | ▼ 17,0% |
| Capitaluri proprii | 2,95 M RON | 2,37 M RON | 1,89 M RON | 996,0 K RON | 1,05 M RON | ▲ 5,4% |
| Datorii totale | 4,48 M RON | 5,32 M RON | 3,18 M RON | 2,13 M RON | 1,61 M RON | ▼ 24,4% |
| Lichiditate curentă | 0,82 | 0,66 | 0,56 | 0,48 | 0,65 | ▲ 36,0% |
| Marjă netă (%) | 8,61 | 11,77 | 3,01 | 0,27 | 0,59 | ▲ 118,5% |
| Scor bonitate | 60 | 58 | 48 | 43 | 55 | ▲ 27,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (9,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.