SPC GAMMA PROPERTY DEVELOPMENT COMPANY SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, BARBU VĂCĂRESCU, 201, 26, 2, CAMERA 11
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 21.173.405 RON | 24.255.222 RON | 27.885.274 RON | −3.630.052 RON | −3.630.052 RON | 306.341.108 RON | 298.052.871 RON | 8.288.237 RON | 142.983.388 RON | 161.557.384 RON | 0 RON | 4.096.088 RON | 2.245.493 RON | 445.157 RON | 1 |
| 2024 | 22.285.710 RON | 23.240.758 RON | 25.046.779 RON | −1.806.021 RON | −1.806.021 RON | 298.223.079 RON | 283.800.327 RON | 14.422.752 RON | 126.817.029 RON | 173.073.285 RON | 0 RON | 4.496.747 RON | 2.239.316 RON | 3.906.551 RON | 0 |
| 2025 | 27.525.278 RON | 28.910.182 RON | 33.991.391 RON | −5.237.209 RON | −5.081.209 RON | 303.100.172 RON | 284.616.077 RON | 18.484.095 RON | 121.579.820 RON | 182.574.159 RON | 0 RON | 6.173.032 RON | 2.096.624 RON | 3.150.431 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 4,703 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.1) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−5.237.209 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,17 M RON | 22,29 M RON | 27,53 M RON |
| Venituri totale | 24,26 M RON | 23,24 M RON | 28,91 M RON |
| Cheltuieli totale | 27,89 M RON | 25,05 M RON | 33,99 M RON |
| Rezultat net | −3,63 M RON | −1,81 M RON | −5,24 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 30,01 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,10 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,10 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,66 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,46 |
| Durata încasare (zile) | 82 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 161,56 M RON | 306,34 M RON | 52,7% |
| 2024 | 173,07 M RON | 298,22 M RON | 58,0% |
| 2025 | 182,57 M RON | 303,10 M RON | 60,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,17 M RON | 22,29 M RON | 27,53 M RON | ▲ 23,5% |
| Rezultat net | −3,63 M RON | −1,81 M RON | −5,24 M RON | ▼ 190,0% |
| Total active | 306,34 M RON | 298,22 M RON | 303,10 M RON | ▲ 1,6% |
| Capitaluri proprii | 142,98 M RON | 126,82 M RON | 121,58 M RON | ▼ 4,1% |
| Datorii totale | 161,56 M RON | 173,07 M RON | 182,57 M RON | ▲ 5,5% |
| Lichiditate curentă | 0,05 | 0,08 | 0,10 | ▲ 21,5% |
| Marjă netă (%) | -17,14 | -8,10 | -19,03 | ▼ 134,9% |
| Scor bonitate | 37 | 50 | 45 | ▼ 10,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 30,01 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (45/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.