Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ARGOS DISTRIBUTION SRL
Date generale
Adresă
România, Neamţ, Loc. Târgu Neamţ, Oraş Târgu Neamţ, ŞTEFAN CEL MARE, 212, P, 615200, clădirea C1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.606.328 RON | 1.612.097 RON | 1.558.050 RON | 37.407 RON | 54.047 RON | 1.341.131 RON | 104.468 RON | 1.236.663 RON | 310.908 RON | 1.030.223 RON | 562.625 RON | 609.311 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 1.627.207 RON | 1.633.458 RON | 1.530.844 RON | 92.496 RON | 102.614 RON | 1.534.350 RON | 90.850 RON | 1.443.500 RON | 244.646 RON | 1.289.704 RON | 621.433 RON | 818.731 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 2.841.458 RON | 2.844.306 RON | 2.698.689 RON | 115.247 RON | 145.617 RON | 2.290.757 RON | 73.650 RON | 2.217.107 RON | 337.048 RON | 1.953.709 RON | 625.827 RON | 1.555.270 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2022 | 2.886.833 RON | 2.901.861 RON | 2.672.570 RON | 204.705 RON | 229.291 RON | 3.083.872 RON | 113.682 RON | 2.970.190 RON | 541.752 RON | 2.542.120 RON | 878.175 RON | 2.071.507 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 2.402.463 RON | 2.417.080 RON | 2.374.659 RON | 2.391 RON | 42.421 RON | 3.184.415 RON | 86.196 RON | 3.098.219 RON | 544.143 RON | 2.640.272 RON | 351.363 RON | 2.693.990 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 754.778 RON | 790.894 RON | 847.544 RON | −56.650 RON | −56.650 RON | 2.941.717 RON | 70.482 RON | 2.871.235 RON | 487.494 RON | 2.454.223 RON | 173.531 RON | 2.681.032 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 869.679 RON | 886.022 RON | 803.706 RON | 78.209 RON | 82.316 RON | 2.516.282 RON | 61.795 RON | 2.454.487 RON | 565.703 RON | 1.950.579 RON | 198.292 RON | 2.229.146 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (14)
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4641 Comerț cu ridicata al produselor textile
- 4642 Comerț cu ridicata al îmbrăcămintei și încălțămintei
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4675 Comerţ cu ridicata al produselor chimice
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
- 6312 Activităţi ale portalurilor web
- 6399 Alte activităţi de servicii informaţionale n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Neamţ, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4690 — Comerț cu ridicata nespecializat
Top format din 112 companii din județul Neamţ. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,61 M RON | 1,63 M RON | 2,84 M RON | 2,89 M RON | 2,40 M RON | 754,8 K RON | 869,7 K RON |
| Venituri totale | 1,61 M RON | 1,63 M RON | 2,84 M RON | 2,90 M RON | 2,42 M RON | 790,9 K RON | 886,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,56 M RON | 1,53 M RON | 2,70 M RON | 2,67 M RON | 2,37 M RON | 847,5 K RON | 803,7 K RON |
| Rezultat net | 37,4 K RON | 92,5 K RON | 115,2 K RON | 204,7 K RON | 2,4 K RON | −56,7 K RON | 78,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,23 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,26 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,16 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,29 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 4,39 |
| Durata stocaj (zile) | 83 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,39 |
| Durata încasare (zile) | 936 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,03 M RON | 1,34 M RON | 76,8% |
| 2020 | 1,29 M RON | 1,53 M RON | 84,1% |
| 2021 | 1,95 M RON | 2,29 M RON | 85,3% |
| 2022 | 2,54 M RON | 3,08 M RON | 82,4% |
| 2023 | 2,64 M RON | 3,18 M RON | 82,9% |
| 2024 | 2,45 M RON | 2,94 M RON | 83,4% |
| 2025 | 1,95 M RON | 2,52 M RON | 77,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,61 M RON | 1,63 M RON | 2,84 M RON | 2,89 M RON | 2,40 M RON | 754,8 K RON | 869,7 K RON | ▲ 15,2% |
| Rezultat net | 37,4 K RON | 92,5 K RON | 115,2 K RON | 204,7 K RON | 2,4 K RON | −56,7 K RON | 78,2 K RON | ▲ 238,1% |
| Total active | 1,34 M RON | 1,53 M RON | 2,29 M RON | 3,08 M RON | 3,18 M RON | 2,94 M RON | 2,52 M RON | ▼ 14,5% |
| Capitaluri proprii | 310,9 K RON | 244,6 K RON | 337,0 K RON | 541,8 K RON | 544,1 K RON | 487,5 K RON | 565,7 K RON | ▲ 16,0% |
| Datorii totale | 1,03 M RON | 1,29 M RON | 1,95 M RON | 2,54 M RON | 2,64 M RON | 2,45 M RON | 1,95 M RON | ▼ 20,5% |
| Lichiditate curentă | 1,20 | 1,12 | 1,13 | 1,17 | 1,17 | 1,17 | 1,26 | ▲ 7,6% |
| Marjă netă (%) | 2,33 | 5,68 | 4,06 | 7,09 | 0,10 | -7,51 | 8,99 | ▲ 219,7% |
| Scor bonitate | 57 | 62 | 70 | 70 | 57 | 37 | 75 | ▲ 102,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (78,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,23 M RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.