Publicitate

ESPA AUTOMATIC SRL

CUI: 32821853 J2014000103094 SRL Brăila, Municipiul Brăila
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 32821853
Cod înmatriculare J2014000103094
EUID ROONRC.J2014000103094
Data înmatriculării 2014-02-21
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 12 ani
Salariați (2025) 3 angajați

Adresă

România, Brăila, Municipiul Brăila, PIETĂŢII, 26, 140 PP, 1, 6, 810269

Țară: România
Județ: Brăila
Localitate: Municipiul Brăila
Stradă: PIETĂŢII
Număr: 26
Bloc: 140 PP
Scară: 1
Apartament: 6
Cod poștal: 810269

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 121.025 RON 198.696 RON 219.584 RON −22.895 RON −20.888 RON 166.952 RON 115.130 RON 51.822 RON 52.685 RON 115.032 RON 12.488 RON 7.435 RON 0 RON 765 RON 1
2020 304.547 RON 309.491 RON 253.188 RON 53.261 RON 56.303 RON 160.769 RON 113.322 RON 47.447 RON 105.946 RON 55.113 RON 7.165 RON −10.219 RON 0 RON 290 RON 2
2021 137.715 RON 465.167 RON 535.416 RON −73.480 RON −70.249 RON 339.454 RON 32.339 RON 307.115 RON 32.466 RON 308.148 RON 166.992 RON 21.153 RON 0 RON 1.160 RON 2
2022 847.131 RON 709.998 RON 411.499 RON 290.193 RON 298.499 RON 551.520 RON 300.504 RON 251.016 RON 293.659 RON 262.849 RON 46.927 RON 37.217 RON 0 RON 4.988 RON 2
2023 455.116 RON 546.204 RON 610.929 RON −68.599 RON −64.725 RON 683.428 RON 298.542 RON 384.886 RON 146.464 RON 539.619 RON 159.613 RON 52.725 RON 0 RON 2.655 RON 3
2024 790.414 RON 765.933 RON 631.533 RON 117.482 RON 134.400 RON 554.335 RON 295.743 RON 258.592 RON 261.538 RON 295.472 RON 114.413 RON 96.368 RON 0 RON 2.675 RON 3
2025 594.183 RON 585.354 RON 513.612 RON 60.072 RON 71.742 RON 497.350 RON 281.888 RON 215.462 RON 221.375 RON 280.113 RON 127.155 RON 56.692 RON 0 RON 4.138 RON 3

Reprezentanți și administratori (1)

MUREȘ LAURENȚIU CONSTANTIN
administrator
Brăila, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (8)

Lideri din domeniu

Top companii din Brăila, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 152 companii din județul Brăila. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2019–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.77) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
Cifra de Afaceri 2025
594,2 K RON
Rezultat Net 2025
60,1 K RON
Total Active 2025
497,4 K RON
Scor Bonitate
58/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 58/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 2019202020212022202320242025
Cifra de afaceri 121,0 K RON 304,5 K RON 137,7 K RON 847,1 K RON 455,1 K RON 790,4 K RON 594,2 K RON
Venituri totale 198,7 K RON 309,5 K RON 465,2 K RON 710,0 K RON 546,2 K RON 765,9 K RON 585,4 K RON
Cheltuieli totale 219,6 K RON 253,2 K RON 535,4 K RON 411,5 K RON 610,9 K RON 631,5 K RON 513,6 K RON
Rezultat net −22,9 K RON 53,3 K RON −73,5 K RON 290,2 K RON −68,6 K RON 117,5 K RON 60,1 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 851,2 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,77 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,32 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,11 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,78 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate281,9 K RON (56.7%)
Active circulante215,5 K RON (43.3%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri127,2 K RON
Creanțe56,7 K RON
Numerar31,6 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 4,67
Durata stocaj (zile) 78
Rotație creanțe (ori/an) 10,48
Durata încasare (zile) 35

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
12,1%
Marjă netă
10,1%
ROA
12,1%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 115,0 K RON 167,0 K RON 68,9%
2020 55,1 K RON 160,8 K RON 34,3%
2021 308,1 K RON 339,5 K RON 90,8%
2022 262,8 K RON 551,5 K RON 47,7%
2023 539,6 K RON 683,4 K RON 79,0%
2024 295,5 K RON 554,3 K RON 53,3%
2025 280,1 K RON 497,4 K RON 56,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

58
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Bună (> 30% din active) 20/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 2019202020212022202320242025 YoY
Cifra de afaceri 121,0 K RON 304,5 K RON 137,7 K RON 847,1 K RON 455,1 K RON 790,4 K RON 594,2 K RON ▼ 24,8%
Rezultat net −22,9 K RON 53,3 K RON −73,5 K RON 290,2 K RON −68,6 K RON 117,5 K RON 60,1 K RON ▼ 48,9%
Total active 167,0 K RON 160,8 K RON 339,5 K RON 551,5 K RON 683,4 K RON 554,3 K RON 497,4 K RON ▼ 10,3%
Capitaluri proprii 52,7 K RON 105,9 K RON 32,5 K RON 293,7 K RON 146,5 K RON 261,5 K RON 221,4 K RON ▼ 15,4%
Datorii totale 115,0 K RON 55,1 K RON 308,1 K RON 262,8 K RON 539,6 K RON 295,5 K RON 280,1 K RON ▼ 5,2%
Lichiditate curentă 0,45 0,86 1,00 0,96 0,71 0,88 0,77 ▼ 12,1%
Marjă netă (%) -18,92 17,49 -53,36 34,26 -15,07 14,86 10,11 ▼ 32,0%
Scor bonitate 37 83 30 78 30 78 58 ▼ 25,6%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (60,1 K RON).
  • Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 851,2 K RON.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.

Publicitate