Publicitate

LACRON BEST FOOD S.R.L.

CUI: 32832348 J2014000266038 SRL Argeş, Sat Valea Mare-Podgoria, Oraş Ştefăneşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 32832348
Cod înmatriculare J2014000266038
EUID ROONRC.J2014000266038
Data înmatriculării 2014-02-24
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 12 ani
Salariați (2024) 10 angajați

Adresă

România, Argeş, Sat Valea Mare-Podgoria, Oraş Ştefăneşti, ZĂVOI, 96A

Țară: România
Județ: Argeş
Localitate: Sat Valea Mare-Podgoria, Oraş Ştefăneşti
Stradă: ZĂVOI
Număr: 96A

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 2.595.341 RON 2.632.887 RON 2.261.032 RON 354.753 RON 371.855 RON 1.858.303 RON 227.978 RON 1.630.325 RON 502.917 RON 1.355.386 RON 84.753 RON 1.486.806 RON 0 RON 0 RON 12
2024 1.817.117 RON 1.824.716 RON 1.921.110 RON −96.394 RON −96.394 RON 2.096.360 RON 188.192 RON 1.908.168 RON 406.523 RON 1.689.837 RON 83.856 RON 1.806.967 RON 0 RON 0 RON 10

Reprezentanți și administratori (2)

HIRICĂ MIHAI
administrator
Argeş, România
Pagina administratorului
LĂZĂRESCU CRISTIAN
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−96.394 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 80.6% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
1,82 M RON
Rezultat Net 2024
−96,4 K RON
Total Active 2024
2,10 M RON
Scor Bonitate
37/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 37/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 2,60 M RON 1,82 M RON
Venituri totale 2,63 M RON 1,82 M RON
Cheltuieli totale 2,26 M RON 1,92 M RON
Rezultat net 354,8 K RON −96,4 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,04 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,13 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 1,08 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,24 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate188,2 K RON (9%)
Active circulante1,91 M RON (91%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri83,9 K RON
Creanțe1,81 M RON
Numerar17,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 21,67
Durata stocaj (zile) 17
Rotație creanțe (ori/an) 1,01
Durata încasare (zile) 363

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-5,3%
Marjă netă
-5,3%
ROA
-4,6%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 1,36 M RON 1,86 M RON 72,9%
2024 1,69 M RON 2,10 M RON 80,6%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

37
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 2,60 M RON 1,82 M RON ▼ 30,0%
Rezultat net 354,8 K RON −96,4 K RON ▼ 127,2%
Total active 1,86 M RON 2,10 M RON ▲ 12,8%
Capitaluri proprii 502,9 K RON 406,5 K RON ▼ 19,2%
Datorii totale 1,36 M RON 1,69 M RON ▲ 24,7%
Lichiditate curentă 1,20 1,13 ▼ 6,1%
Marjă netă (%) 13,67 -5,30 ▼ 138,8%
Scor bonitate 67 37 ▼ 44,8%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Grad de îndatorare de 80.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate