Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
RED TRANSPORT EXPRESS GLOBAL SRL
Date generale
Adresă
România, Olt, Loc. Balş, Oraş Balş, NICOLAE BĂLCESCU, 30, 25, PARTER, 235100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 305.335 RON | 305.335 RON | 296.117 RON | 6.165 RON | 9.218 RON | 436.917 RON | 204.395 RON | 232.522 RON | 228.838 RON | 208.079 RON | 134.958 RON | 49.580 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 1.778.970 RON | 1.780.970 RON | 1.262.430 RON | 501.298 RON | 518.540 RON | 842.435 RON | 113.208 RON | 729.227 RON | 730.136 RON | 113.644 RON | 3.971 RON | 213.997 RON | 0 RON | 1.345 RON | 1 |
| 2021 | 2.247.260 RON | 2.260.106 RON | 1.899.162 RON | 338.342 RON | 360.944 RON | 704.492 RON | 181.021 RON | 523.471 RON | 510.558 RON | 247.716 RON | 1.813 RON | 154.025 RON | 0 RON | 53.782 RON | 2 |
| 2022 | 3.257.342 RON | 3.257.486 RON | 2.493.177 RON | 731.733 RON | 764.309 RON | 1.319.409 RON | 531.237 RON | 788.172 RON | 731.893 RON | 595.079 RON | 1.609 RON | 100.617 RON | 0 RON | 7.563 RON | 3 |
| 2023 | 2.605.109 RON | 2.622.557 RON | 2.480.977 RON | 122.629 RON | 141.580 RON | 1.577.121 RON | 1.281.236 RON | 295.885 RON | 392.674 RON | 1.184.447 RON | 1.611 RON | 188.547 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 3.061.037 RON | 3.068.471 RON | 2.902.191 RON | 138.797 RON | 166.280 RON | 1.205.653 RON | 996.178 RON | 209.475 RON | 259.733 RON | 945.920 RON | 0 RON | 180.980 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 2.846.875 RON | 2.894.704 RON | 2.619.357 RON | 230.099 RON | 275.347 RON | 886.516 RON | 769.074 RON | 117.442 RON | 230.299 RON | 656.217 RON | 0 RON | 89.177 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 8211 Activităţi combinate de secretariat
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 663 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.18) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 305,3 K RON | 1,78 M RON | 2,25 M RON | 3,26 M RON | 2,61 M RON | 3,06 M RON | 2,85 M RON |
| Venituri totale | 305,3 K RON | 1,78 M RON | 2,26 M RON | 3,26 M RON | 2,62 M RON | 3,07 M RON | 2,89 M RON |
| Cheltuieli totale | 296,1 K RON | 1,26 M RON | 1,90 M RON | 2,49 M RON | 2,48 M RON | 2,90 M RON | 2,62 M RON |
| Rezultat net | 6,2 K RON | 501,3 K RON | 338,3 K RON | 731,7 K RON | 122,6 K RON | 138,8 K RON | 230,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,81 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,18 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,18 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,35 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 31,92 |
| Durata încasare (zile) | 11 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 208,1 K RON | 436,9 K RON | 47,6% |
| 2020 | 113,6 K RON | 842,4 K RON | 13,5% |
| 2021 | 247,7 K RON | 704,5 K RON | 35,2% |
| 2022 | 595,1 K RON | 1,32 M RON | 45,1% |
| 2023 | 1,18 M RON | 1,58 M RON | 75,1% |
| 2024 | 945,9 K RON | 1,21 M RON | 78,5% |
| 2025 | 656,2 K RON | 886,5 K RON | 74,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 305,3 K RON | 1,78 M RON | 2,25 M RON | 3,26 M RON | 2,61 M RON | 3,06 M RON | 2,85 M RON | ▼ 7,0% |
| Rezultat net | 6,2 K RON | 501,3 K RON | 338,3 K RON | 731,7 K RON | 122,6 K RON | 138,8 K RON | 230,1 K RON | ▲ 65,8% |
| Total active | 436,9 K RON | 842,4 K RON | 704,5 K RON | 1,32 M RON | 1,58 M RON | 1,21 M RON | 886,5 K RON | ▼ 26,5% |
| Capitaluri proprii | 228,8 K RON | 730,1 K RON | 510,6 K RON | 731,9 K RON | 392,7 K RON | 259,7 K RON | 230,3 K RON | ▼ 11,3% |
| Datorii totale | 208,1 K RON | 113,6 K RON | 247,7 K RON | 595,1 K RON | 1,18 M RON | 945,9 K RON | 656,2 K RON | ▼ 30,6% |
| Lichiditate curentă | 1,12 | 6,42 | 2,11 | 1,32 | 0,25 | 0,22 | 0,18 | ▼ 19,2% |
| Marjă netă (%) | 2,02 | 28,18 | 15,06 | 22,46 | 4,71 | 4,53 | 8,08 | ▲ 78,4% |
| Scor bonitate | 67 | 100 | 87 | 85 | 38 | 53 | 50 | ▼ 5,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (230,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,81 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.