Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
COTRACO INVENT SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Sîngeorgiu de Mureş, Comuna Sîngeorgiu de Mureş, PETKI DÁVID, 69, 547530
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 118.677 RON | 118.679 RON | 12.212 RON | 103.208 RON | 106.467 RON | 106.683 RON | 0 RON | 106.683 RON | 103.408 RON | 3.275 RON | 13.383 RON | 18.000 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 102.593 RON | 106.317 RON | 35.359 RON | 69.530 RON | 70.958 RON | 241.655 RON | 202.717 RON | 38.938 RON | 172.938 RON | 68.717 RON | 13.383 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 18.693 RON | 18.693 RON | 12.802 RON | 5.397 RON | 5.891 RON | 229.159 RON | 198.926 RON | 30.233 RON | 178.335 RON | 50.824 RON | 13.311 RON | 12.683 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 41.260 RON | 132.060 RON | 35.928 RON | 92.848 RON | 96.132 RON | 328.976 RON | 195.136 RON | 133.840 RON | 271.183 RON | 57.793 RON | 13.311 RON | 114.875 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 128.882 RON | 128.882 RON | 111.162 RON | 16.495 RON | 17.720 RON | 244.075 RON | 191.345 RON | 52.730 RON | 184.510 RON | 59.565 RON | 13.311 RON | 26.033 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 32.160 RON | 32.161 RON | 30.767 RON | 1.195 RON | 1.394 RON | 218.894 RON | 187.554 RON | 31.340 RON | 185.705 RON | 34.554 RON | 13.311 RON | 13.915 RON | 0 RON | 1.365 RON | 1 |
| 2025 | 12.600 RON | 12.600 RON | 10.508 RON | 1.774 RON | 2.092 RON | 209.636 RON | 183.763 RON | 25.873 RON | 184.479 RON | 26.522 RON | 13.311 RON | 7.898 RON | 0 RON | 1.365 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4645 Comerț cu ridicata al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4689 Comerț cu ridicata specializat al altor produse n.c.a.
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 5210 Depozitări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8299 — Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Top format din 190 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.98) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 118,7 K RON | 102,6 K RON | 18,7 K RON | 41,3 K RON | 128,9 K RON | 32,2 K RON | 12,6 K RON |
| Venituri totale | 118,7 K RON | 106,3 K RON | 18,7 K RON | 132,1 K RON | 128,9 K RON | 32,2 K RON | 12,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 12,2 K RON | 35,4 K RON | 12,8 K RON | 35,9 K RON | 111,2 K RON | 30,8 K RON | 10,5 K RON |
| Rezultat net | 103,2 K RON | 69,5 K RON | 5,4 K RON | 92,8 K RON | 16,5 K RON | 1,2 K RON | 1,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 15,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,98 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,47 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,18 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 7,90 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,95 |
| Durata stocaj (zile) | 386 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,60 |
| Durata încasare (zile) | 229 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,3 K RON | 106,7 K RON | 3,1% |
| 2020 | 68,7 K RON | 241,7 K RON | 28,4% |
| 2021 | 50,8 K RON | 229,2 K RON | 22,2% |
| 2022 | 57,8 K RON | 329,0 K RON | 17,6% |
| 2023 | 59,6 K RON | 244,1 K RON | 24,4% |
| 2024 | 34,6 K RON | 218,9 K RON | 15,8% |
| 2025 | 26,5 K RON | 209,6 K RON | 12,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 118,7 K RON | 102,6 K RON | 18,7 K RON | 41,3 K RON | 128,9 K RON | 32,2 K RON | 12,6 K RON | ▼ 60,8% |
| Rezultat net | 103,2 K RON | 69,5 K RON | 5,4 K RON | 92,8 K RON | 16,5 K RON | 1,2 K RON | 1,8 K RON | ▲ 48,5% |
| Total active | 106,7 K RON | 241,7 K RON | 229,2 K RON | 329,0 K RON | 244,1 K RON | 218,9 K RON | 209,6 K RON | ▼ 4,2% |
| Capitaluri proprii | 103,4 K RON | 172,9 K RON | 178,3 K RON | 271,2 K RON | 184,5 K RON | 185,7 K RON | 184,5 K RON | ▼ 0,7% |
| Datorii totale | 3,3 K RON | 68,7 K RON | 50,8 K RON | 57,8 K RON | 59,6 K RON | 34,6 K RON | 26,5 K RON | ▼ 23,2% |
| Lichiditate curentă | 32,58 | 0,57 | 0,59 | 2,32 | 0,89 | 0,91 | 0,98 | ▲ 7,6% |
| Marjă netă (%) | 86,97 | 67,77 | 28,87 | 225,03 | 12,80 | 3,72 | 14,08 | ▲ 278,5% |
| Scor bonitate | 87 | 63 | 70 | 100 | 70 | 60 | 78 | ▲ 30,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 78/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 15,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.