Publicitate

PAVEL AS S.R.L.

CUI: 33786835 J2014001048262 SRL Mureş, Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 33786835
Cod înmatriculare J2014001048262
EUID ROONRC.J2014001048262
Data înmatriculării 2014-11-11
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 12 ani
Salariați (2024) 10 angajați

Adresă

România, Mureş, Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie, CEUAŞU DE CÎMPIE, 102/A, 547140

Țară: România
Județ: Mureş
Localitate: Sat Ceuaşu de Cîmpie, Comuna Ceuaşu de Cîmpie
Stradă: CEUAŞU DE CÎMPIE
Număr: 102/A
Cod poștal: 547140

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 3.225.867 RON 3.404.864 RON 3.310.710 RON 61.785 RON 94.154 RON 2.679.380 RON 2.231.919 RON 447.461 RON 88.080 RON 2.583.527 RON 1.624 RON 387.206 RON 7.773 RON 0 RON 16
2024 2.043.953 RON 2.231.629 RON 2.178.752 RON 38.321 RON 52.877 RON 2.274.550 RON 1.852.492 RON 422.058 RON 99.448 RON 2.169.540 RON 21.234 RON 376.491 RON 7.773 RON 2.211 RON 10

Reprezentanți și administratori (1)

PAVEL CORINA MONICA
administrator
Neamţ, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.19) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 95.4% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
2,04 M RON
Rezultat Net 2024
38,3 K RON
Total Active 2024
2,27 M RON
Scor Bonitate
38/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 38/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 3,23 M RON 2,04 M RON
Venituri totale 3,40 M RON 2,23 M RON
Cheltuieli totale 3,31 M RON 2,18 M RON
Rezultat net 61,8 K RON 38,3 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 862,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,19 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,18 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,05 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate1,85 M RON (81.4%)
Active circulante422,1 K RON (18.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri21,2 K RON
Creanțe376,5 K RON
Numerar24,3 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 96,26
Durata stocaj (zile) 4
Rotație creanțe (ori/an) 5,43
Durata încasare (zile) 67

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
2,6%
Marjă netă
1,9%
ROA
1,7%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 2,58 M RON 2,68 M RON 96,4%
2024 2,17 M RON 2,27 M RON 95,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

38
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Critică (LC < 0.5) 3/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 3,23 M RON 2,04 M RON ▼ 36,6%
Rezultat net 61,8 K RON 38,3 K RON ▼ 38,0%
Total active 2,68 M RON 2,27 M RON ▼ 15,1%
Capitaluri proprii 88,1 K RON 99,4 K RON ▲ 12,9%
Datorii totale 2,58 M RON 2,17 M RON ▼ 16,0%
Lichiditate curentă 0,17 0,19 ▲ 12,3%
Marjă netă (%) 1,92 1,87 ▼ 2,6%
Scor bonitate 38 38 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2024 (38,3 K RON).

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 95.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (38/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate