Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SPECTRA VISION SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5, IZVOR, 80, 2, 50564, 5, SPATIU IN SUPRAFATA DE 310 MP
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 5.866.197 RON | 6.003.078 RON | 5.211.796 RON | 706.978 RON | 791.282 RON | 5.576.505 RON | 1.108.561 RON | 4.467.944 RON | 2.609.747 RON | 2.966.758 RON | 2.554.126 RON | 371.835 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2024 | 5.457.977 RON | 5.547.721 RON | 4.396.999 RON | 992.340 RON | 1.150.722 RON | 7.006.150 RON | 771.112 RON | 6.235.038 RON | 2.372.343 RON | 4.633.807 RON | 3.154.571 RON | 2.402.181 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2025 | 11.207.187 RON | 11.264.042 RON | 8.841.666 RON | 2.090.070 RON | 2.422.376 RON | 6.703.772 RON | 784.913 RON | 5.918.859 RON | 2.090.570 RON | 4.613.394 RON | 3.977.617 RON | 1.772.902 RON | 0 RON | 192 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 3313 Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7739 Activități de închirierea și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 9510 Repararea și întreținerea calculatoarelor și a echipamentelor de comunicații
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4774 — Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
Top format din 313 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,87 M RON | 5,46 M RON | 11,21 M RON |
| Venituri totale | 6,00 M RON | 5,55 M RON | 11,26 M RON |
| Cheltuieli totale | 5,21 M RON | 4,40 M RON | 8,84 M RON |
| Rezultat net | 707,0 K RON | 992,3 K RON | 2,09 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 12,85 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,28 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,42 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,82 |
| Durata stocaj (zile) | 130 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 6,32 |
| Durata încasare (zile) | 58 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,97 M RON | 5,58 M RON | 53,2% |
| 2024 | 4,63 M RON | 7,01 M RON | 66,1% |
| 2025 | 4,61 M RON | 6,70 M RON | 68,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,87 M RON | 5,46 M RON | 11,21 M RON | ▲ 105,3% |
| Rezultat net | 707,0 K RON | 992,3 K RON | 2,09 M RON | ▲ 110,6% |
| Total active | 5,58 M RON | 7,01 M RON | 6,70 M RON | ▼ 4,3% |
| Capitaluri proprii | 2,61 M RON | 2,37 M RON | 2,09 M RON | ▼ 11,9% |
| Datorii totale | 2,97 M RON | 4,63 M RON | 4,61 M RON | ▼ 0,4% |
| Lichiditate curentă | 1,51 | 1,35 | 1,28 | ▼ 4,7% |
| Marjă netă (%) | 12,05 | 18,18 | 18,65 | ▲ 2,6% |
| Scor bonitate | 77 | 72 | 80 | ▲ 11,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,09 M RON).
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 12,85 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.