Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PLAN 27 CONSULT SRL
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Sat Rona de Sus, Comuna Rona de Sus, RONA DE SUS, 464, 437250
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 503.675 RON | 506.642 RON | 242.694 RON | 258.881 RON | 263.948 RON | 384.969 RON | 18.525 RON | 366.444 RON | 367.277 RON | 17.692 RON | 32.664 RON | 3.480 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2020 | 745.814 RON | 747.027 RON | 695.602 RON | 45.184 RON | 51.425 RON | 627.130 RON | 36.186 RON | 590.944 RON | 412.460 RON | 214.670 RON | 26.820 RON | 401.832 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2021 | 2.646.662 RON | 2.676.433 RON | 1.673.091 RON | 984.517 RON | 1.003.342 RON | 1.703.431 RON | 19.566 RON | 1.683.865 RON | 1.396.977 RON | 105.455 RON | 18.069 RON | 1.048.581 RON | 0 RON | 0 RON | 14 |
| 2022 | 263.590 RON | 287.156 RON | 170.524 RON | 113.858 RON | 116.632 RON | 1.903.435 RON | 1.185.187 RON | 718.248 RON | 1.452.175 RON | 395.791 RON | 21.504 RON | 580.066 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 97.490 RON | 98.490 RON | 233.042 RON | −135.429 RON | −134.552 RON | 1.724.549 RON | 1.457.961 RON | 266.588 RON | 1.316.746 RON | 352.334 RON | 28.617 RON | 124.464 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 128.450 RON | 1.541.108 RON | 1.139.579 RON | 357.655 RON | 401.529 RON | 2.164.090 RON | 1.885.596 RON | 278.494 RON | 1.674.401 RON | 434.220 RON | 42.744 RON | 176.579 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 37.759 RON | 53.904 RON | 301.688 RON | −248.869 RON | −247.784 RON | 1.887.459 RON | 1.776.731 RON | 110.728 RON | 1.425.533 RON | 461.926 RON | 25.154 RON | 63.050 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (40)
- 0210 Silvicultură și alte activități forestiere
- 0220 Exploatarea forestieră
- 0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei
- 0812 Extracția pietrișului și nisipului; extracția argilei și caolinului
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5210 Depozitări
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
Lideri din domeniu
Top companii din Maramureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7112 — Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Top format din 386 companii din județul Maramureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.24) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−248.869 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 503,7 K RON | 745,8 K RON | 2,65 M RON | 263,6 K RON | 97,5 K RON | 128,5 K RON | 37,8 K RON |
| Venituri totale | 506,6 K RON | 747,0 K RON | 2,68 M RON | 287,2 K RON | 98,5 K RON | 1,54 M RON | 53,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 242,7 K RON | 695,6 K RON | 1,67 M RON | 170,5 K RON | 233,0 K RON | 1,14 M RON | 301,7 K RON |
| Rezultat net | 258,9 K RON | 45,2 K RON | 984,5 K RON | 113,9 K RON | −135,4 K RON | 357,7 K RON | −248,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −108,3 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,24 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,19 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,09 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,50 |
| Durata stocaj (zile) | 243 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,60 |
| Durata încasare (zile) | 610 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 17,7 K RON | 385,0 K RON | 4,6% |
| 2020 | 214,7 K RON | 627,1 K RON | 34,2% |
| 2021 | 105,5 K RON | 1,70 M RON | 6,2% |
| 2022 | 395,8 K RON | 1,90 M RON | 20,8% |
| 2023 | 352,3 K RON | 1,72 M RON | 20,4% |
| 2024 | 434,2 K RON | 2,16 M RON | 20,1% |
| 2025 | 461,9 K RON | 1,89 M RON | 24,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 503,7 K RON | 745,8 K RON | 2,65 M RON | 263,6 K RON | 97,5 K RON | 128,5 K RON | 37,8 K RON | ▼ 70,6% |
| Rezultat net | 258,9 K RON | 45,2 K RON | 984,5 K RON | 113,9 K RON | −135,4 K RON | 357,7 K RON | −248,9 K RON | ▼ 169,6% |
| Total active | 385,0 K RON | 627,1 K RON | 1,70 M RON | 1,90 M RON | 1,72 M RON | 2,16 M RON | 1,89 M RON | ▼ 12,8% |
| Capitaluri proprii | 367,3 K RON | 412,5 K RON | 1,40 M RON | 1,45 M RON | 1,32 M RON | 1,67 M RON | 1,43 M RON | ▼ 14,9% |
| Datorii totale | 17,7 K RON | 214,7 K RON | 105,5 K RON | 395,8 K RON | 352,3 K RON | 434,2 K RON | 461,9 K RON | ▲ 6,4% |
| Lichiditate curentă | 20,71 | 2,75 | 15,97 | 1,81 | 0,76 | 0,64 | 0,24 | ▼ 62,6% |
| Marjă netă (%) | 51,40 | 6,06 | 37,20 | 43,20 | -138,92 | 278,44 | -659,10 | ▼ 336,7% |
| Scor bonitate | 87 | 82 | 100 | 75 | 40 | 78 | 35 | ▼ 55,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (35/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.