Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
LIVCLA EXPEDIŢII SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Sat Sâmbata de Sus, Comuna Sâmbăta de Sus, SÎMBĂTA DE SUS, 41, 507266
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 200 RON | 0 RON | 200 RON | 200 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 200 RON | 0 RON | 200 RON | 200 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 200 RON | 0 RON | 200 RON | 200 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 299.020 RON | 299.020 RON | 172.516 RON | 123.391 RON | 126.504 RON | 206.024 RON | 0 RON | 206.024 RON | 193.996 RON | 12.028 RON | 27.061 RON | 135.296 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 292.780 RON | 292.780 RON | 153.057 RON | 136.795 RON | 139.723 RON | 342.756 RON | 0 RON | 342.756 RON | 330.791 RON | 12.150 RON | 33.646 RON | 264.589 RON | 0 RON | 185 RON | 1 |
| 2024 | 245.570 RON | 245.570 RON | 219.473 RON | 23.641 RON | 26.097 RON | 355.230 RON | 135.938 RON | 219.292 RON | 261.281 RON | 94.177 RON | 34.874 RON | 176.456 RON | 0 RON | 228 RON | 1 |
| 2025 | 123.196 RON | 240.196 RON | 237.230 RON | 564 RON | 2.966 RON | 646.912 RON | 425.353 RON | 221.559 RON | 261.845 RON | 385.067 RON | 7.100 RON | 194.747 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
5320 — Alte activități poștale și de curier
Top format din 163 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.58) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 299,0 K RON | 292,8 K RON | 245,6 K RON | 123,2 K RON |
| Venituri totale | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 299,0 K RON | 292,8 K RON | 245,6 K RON | 240,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 172,5 K RON | 153,1 K RON | 219,5 K RON | 237,2 K RON |
| Rezultat net | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 123,4 K RON | 136,8 K RON | 23,6 K RON | 564 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 302,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,58 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,56 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,68 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 17,35 |
| Durata stocaj (zile) | 21 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,63 |
| Durata încasare (zile) | 577 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 200 RON | 0,0% |
| 2020 | 0 RON | 200 RON | 0,0% |
| 2021 | 0 RON | 200 RON | 0,0% |
| 2022 | 12,0 K RON | 206,0 K RON | 5,8% |
| 2023 | 12,2 K RON | 342,8 K RON | 3,5% |
| 2024 | 94,2 K RON | 355,2 K RON | 26,5% |
| 2025 | 385,1 K RON | 646,9 K RON | 59,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 299,0 K RON | 292,8 K RON | 245,6 K RON | 123,2 K RON | ▼ 49,8% |
| Rezultat net | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 123,4 K RON | 136,8 K RON | 23,6 K RON | 564 RON | ▼ 97,6% |
| Total active | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 206,0 K RON | 342,8 K RON | 355,2 K RON | 646,9 K RON | ▲ 82,1% |
| Capitaluri proprii | 200 RON | 200 RON | 200 RON | 194,0 K RON | 330,8 K RON | 261,3 K RON | 261,8 K RON | ▲ 0,2% |
| Datorii totale | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 12,0 K RON | 12,2 K RON | 94,2 K RON | 385,1 K RON | ▲ 308,9% |
| Lichiditate curentă | – | – | – | 17,13 | 28,21 | 2,33 | 0,58 | ▼ 75,3% |
| Marjă netă (%) | – | – | – | 41,27 | 46,72 | 9,63 | 0,46 | ▼ 95,2% |
| Scor bonitate | 47 | 47 | 47 | 87 | 95 | 75 | 48 | ▼ 36,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (564 RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 302,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (48/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.