PRO PALET DISTRIBUTION SRL
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Comuna 1 Decembrie, PK9, 2, 2, 16
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 6.251.301 RON | 6.251.302 RON | 6.159.053 RON | 79.673 RON | 92.249 RON | 895.899 RON | 132.113 RON | 763.786 RON | 507.585 RON | 388.314 RON | 254.877 RON | 200.688 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 4.983.976 RON | 4.985.976 RON | 4.905.667 RON | 64.679 RON | 80.309 RON | 757.437 RON | 299.648 RON | 457.789 RON | 261.223 RON | 496.214 RON | 197.284 RON | 221.517 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 5.361.120 RON | 5.361.120 RON | 5.092.900 RON | 232.527 RON | 268.220 RON | 1.151.572 RON | 257.742 RON | 893.830 RON | 493.750 RON | 657.822 RON | 266.560 RON | 181.798 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 8.327.728 RON | 8.328.515 RON | 8.183.947 RON | 120.915 RON | 144.568 RON | 1.111.227 RON | 154.710 RON | 956.517 RON | 317.459 RON | 793.768 RON | 240.178 RON | 522.006 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 3.743.119 RON | 3.749.247 RON | 3.575.068 RON | 143.107 RON | 174.179 RON | 632.777 RON | 86.031 RON | 546.746 RON | 356.319 RON | 276.458 RON | 112.451 RON | 282.408 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 2.826.744 RON | 2.858.034 RON | 2.827.992 RON | 24.102 RON | 30.042 RON | 765.574 RON | 41.158 RON | 724.416 RON | 380.422 RON | 385.152 RON | 155.670 RON | 285.891 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 2.314.982 RON | 2.326.153 RON | 2.383.923 RON | −57.770 RON | −57.770 RON | 777.776 RON | 22.404 RON | 755.372 RON | 138.774 RON | 639.002 RON | 165.288 RON | 232.089 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4690 — Comerț cu ridicata nespecializat
Top format din 703 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−57.770 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 82.2% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,25 M RON | 4,98 M RON | 5,36 M RON | 8,33 M RON | 3,74 M RON | 2,83 M RON | 2,31 M RON |
| Venituri totale | 6,25 M RON | 4,99 M RON | 5,36 M RON | 8,33 M RON | 3,75 M RON | 2,86 M RON | 2,33 M RON |
| Cheltuieli totale | 6,16 M RON | 4,91 M RON | 5,09 M RON | 8,18 M RON | 3,58 M RON | 2,83 M RON | 2,38 M RON |
| Rezultat net | 79,7 K RON | 64,7 K RON | 232,5 K RON | 120,9 K RON | 143,1 K RON | 24,1 K RON | −57,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,30 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,18 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,92 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,56 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,22 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 14,01 |
| Durata stocaj (zile) | 26 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 9,97 |
| Durata încasare (zile) | 37 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 388,3 K RON | 895,9 K RON | 43,3% |
| 2020 | 496,2 K RON | 757,4 K RON | 65,5% |
| 2021 | 657,8 K RON | 1,15 M RON | 57,1% |
| 2022 | 793,8 K RON | 1,11 M RON | 71,4% |
| 2023 | 276,5 K RON | 632,8 K RON | 43,7% |
| 2024 | 385,2 K RON | 765,6 K RON | 50,3% |
| 2025 | 639,0 K RON | 777,8 K RON | 82,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 6,25 M RON | 4,98 M RON | 5,36 M RON | 8,33 M RON | 3,74 M RON | 2,83 M RON | 2,31 M RON | ▼ 18,1% |
| Rezultat net | 79,7 K RON | 64,7 K RON | 232,5 K RON | 120,9 K RON | 143,1 K RON | 24,1 K RON | −57,8 K RON | ▼ 339,7% |
| Total active | 895,9 K RON | 757,4 K RON | 1,15 M RON | 1,11 M RON | 632,8 K RON | 765,6 K RON | 777,8 K RON | ▲ 1,6% |
| Capitaluri proprii | 507,6 K RON | 261,2 K RON | 493,8 K RON | 317,5 K RON | 356,3 K RON | 380,4 K RON | 138,8 K RON | ▼ 63,5% |
| Datorii totale | 388,3 K RON | 496,2 K RON | 657,8 K RON | 793,8 K RON | 276,5 K RON | 385,2 K RON | 639,0 K RON | ▲ 65,9% |
| Lichiditate curentă | 1,97 | 0,92 | 1,36 | 1,21 | 1,98 | 1,88 | 1,18 | ▼ 37,2% |
| Marjă netă (%) | 1,27 | 1,30 | 4,34 | 1,45 | 3,82 | 0,85 | -2,50 | ▼ 394,1% |
| Scor bonitate | 72 | 48 | 75 | 57 | 80 | 60 | 37 | ▼ 38,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Grad de îndatorare de 82.2% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (37/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.