Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
METAL ART CONCEPT SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Sat Valu lui Traian, Comuna Valu lui Traian, VALEA SEACĂ, 44
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2.074.909 RON | 2.075.324 RON | 1.846.627 RON | 207.942 RON | 228.697 RON | 1.057.276 RON | 422.889 RON | 634.387 RON | 753.679 RON | 303.597 RON | 152.124 RON | 138.491 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2024 | 2.178.428 RON | 2.180.091 RON | 2.246.006 RON | −129.514 RON | −65.915 RON | 1.885.732 RON | 856.248 RON | 1.029.484 RON | 958.208 RON | 927.524 RON | 420.464 RON | 136.077 RON | 0 RON | 0 RON | 9 |
| 2025 | 2.191.300 RON | 2.225.674 RON | 2.060.580 RON | 131.361 RON | 165.094 RON | 1.023.859 RON | 801.290 RON | 222.569 RON | 1.077.569 RON | 251.643 RON | 51.682 RON | 127.426 RON | 0 RON | 305.353 RON | 8 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2511 — Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
Top format din 175 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.88) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,07 M RON | 2,18 M RON | 2,19 M RON |
| Venituri totale | 2,08 M RON | 2,18 M RON | 2,23 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,85 M RON | 2,25 M RON | 2,06 M RON |
| Rezultat net | 207,9 K RON | −129,5 K RON | 131,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,26 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,88 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,68 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,17 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,07 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 42,40 |
| Durata stocaj (zile) | 9 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 17,20 |
| Durata încasare (zile) | 21 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 303,6 K RON | 1,06 M RON | 28,7% |
| 2024 | 927,5 K RON | 1,89 M RON | 49,2% |
| 2025 | 251,6 K RON | 1,02 M RON | 24,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,07 M RON | 2,18 M RON | 2,19 M RON | ▲ 0,6% |
| Rezultat net | 207,9 K RON | −129,5 K RON | 131,4 K RON | ▲ 201,4% |
| Total active | 1,06 M RON | 1,89 M RON | 1,02 M RON | ▼ 45,7% |
| Capitaluri proprii | 753,7 K RON | 958,2 K RON | 1,08 M RON | ▲ 12,5% |
| Datorii totale | 303,6 K RON | 927,5 K RON | 251,6 K RON | ▼ 72,9% |
| Lichiditate curentă | 2,09 | 1,11 | 0,88 | ▼ 20,3% |
| Marjă netă (%) | 10,02 | -5,95 | 5,99 | ▲ 200,7% |
| Scor bonitate | 87 | 54 | 65 | ▲ 20,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (131,4 K RON).
- •Scorul de bonitate de 65/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,26 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.