PREMIUM AUTOMOTIVE ENGINEERING S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Hunedoara, Municipiul Deva, 22 DECEMBRIE, 99
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 546.801 RON | 547.101 RON | 456.925 RON | 84.705 RON | 90.176 RON | 1.167.879 RON | 0 RON | 1.167.879 RON | 1.155.669 RON | 12.210 RON | 0 RON | 1.167.706 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 599.761 RON | 599.932 RON | 405.940 RON | 181.809 RON | 193.992 RON | 1.233.462 RON | 0 RON | 1.233.462 RON | 1.177.659 RON | 55.803 RON | 0 RON | 1.232.880 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 506.447 RON | 507.925 RON | 260.278 RON | 237.994 RON | 247.647 RON | 1.209.694 RON | 5.496 RON | 1.204.198 RON | 1.191.453 RON | 18.241 RON | 0 RON | 1.203.894 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Hunedoara, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7112 — Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Top format din 332 companii din județul Hunedoara. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 546,8 K RON | 599,8 K RON | 506,4 K RON |
| Venituri totale | 547,1 K RON | 599,9 K RON | 507,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 456,9 K RON | 405,9 K RON | 260,3 K RON |
| Rezultat net | 84,7 K RON | 181,8 K RON | 238,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 510,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 66,02 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 66,02 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 66,32 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,42 |
| Durata încasare (zile) | 868 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 12,2 K RON | 1,17 M RON | 1,1% |
| 2024 | 55,8 K RON | 1,23 M RON | 4,5% |
| 2025 | 18,2 K RON | 1,21 M RON | 1,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 546,8 K RON | 599,8 K RON | 506,4 K RON | ▼ 15,6% |
| Rezultat net | 84,7 K RON | 181,8 K RON | 238,0 K RON | ▲ 30,9% |
| Total active | 1,17 M RON | 1,23 M RON | 1,21 M RON | ▼ 1,9% |
| Capitaluri proprii | 1,16 M RON | 1,18 M RON | 1,19 M RON | ▲ 1,2% |
| Datorii totale | 12,2 K RON | 55,8 K RON | 18,2 K RON | ▼ 67,3% |
| Lichiditate curentă | 95,65 | 22,10 | 66,02 | ▲ 198,7% |
| Marjă netă (%) | 15,49 | 30,31 | 46,99 | ▲ 55,0% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 95 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (238,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (66.02), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 510,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.