Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PROCASA HOME DESIGN SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 5, GAROAFEI, 4, 6, B, 3, 18, 51234, 5, CAMERA NR.2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 834.198 RON | 866.056 RON | 816.943 RON | 40.460 RON | 49.113 RON | 479.766 RON | 143.739 RON | 336.027 RON | 917 RON | 392.206 RON | 277.855 RON | 35.727 RON | 87.061 RON | 418 RON | 1 |
| 2020 | 608.419 RON | 616.744 RON | 602.878 RON | 8.936 RON | 13.866 RON | 385.476 RON | 121.014 RON | 264.462 RON | 9.852 RON | 289.617 RON | 233.550 RON | 22.512 RON | 87.061 RON | 1.054 RON | 2 |
| 2021 | 777.397 RON | 778.221 RON | 742.993 RON | 28.380 RON | 35.228 RON | 405.694 RON | 95.755 RON | 309.939 RON | 38.232 RON | 275.469 RON | 279.193 RON | 23.584 RON | 93.018 RON | 1.025 RON | 2 |
| 2022 | 897.724 RON | 937.925 RON | 928.432 RON | 595 RON | 9.493 RON | 459.312 RON | 104.257 RON | 355.055 RON | 38.827 RON | 331.060 RON | 333.998 RON | 20.411 RON | 90.802 RON | 1.377 RON | 3 |
| 2023 | 1.043.467 RON | 1.044.059 RON | 973.424 RON | 61.232 RON | 70.635 RON | 507.020 RON | 62.895 RON | 444.125 RON | 100.059 RON | 317.880 RON | 366.632 RON | 72.262 RON | 90.243 RON | 1.162 RON | 3 |
| 2024 | 1.059.527 RON | 1.164.066 RON | 1.073.290 RON | 59.942 RON | 90.776 RON | 417.994 RON | 45.790 RON | 372.204 RON | 159.867 RON | 258.127 RON | 334.327 RON | 34.853 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 959.048 RON | 963.674 RON | 864.682 RON | 82.769 RON | 98.992 RON | 520.786 RON | 31.186 RON | 489.600 RON | 242.636 RON | 278.150 RON | 431.479 RON | 54.035 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
- 1330 Finisarea materialelor textile
- 1392 Fabricarea de articole confecționate din textile (excluzând îmbrăcămintea și lenjeria de corp)
- 1399 Fabricarea altor articole textile n.c.a.
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4751 — Comerț cu amănuntul al textilelor
Top format din 211 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 834,2 K RON | 608,4 K RON | 777,4 K RON | 897,7 K RON | 1,04 M RON | 1,06 M RON | 959,0 K RON |
| Venituri totale | 866,1 K RON | 616,7 K RON | 778,2 K RON | 937,9 K RON | 1,04 M RON | 1,16 M RON | 963,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 816,9 K RON | 602,9 K RON | 743,0 K RON | 928,4 K RON | 973,4 K RON | 1,07 M RON | 864,7 K RON |
| Rezultat net | 40,5 K RON | 8,9 K RON | 28,4 K RON | 595 RON | 61,2 K RON | 59,9 K RON | 82,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,10 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,76 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,21 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,87 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,22 |
| Durata stocaj (zile) | 164 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 17,75 |
| Durata încasare (zile) | 21 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 392,2 K RON | 479,8 K RON | 81,8% |
| 2020 | 289,6 K RON | 385,5 K RON | 75,1% |
| 2021 | 275,5 K RON | 405,7 K RON | 67,9% |
| 2022 | 331,1 K RON | 459,3 K RON | 72,1% |
| 2023 | 317,9 K RON | 507,0 K RON | 62,7% |
| 2024 | 258,1 K RON | 418,0 K RON | 61,8% |
| 2025 | 278,2 K RON | 520,8 K RON | 53,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 834,2 K RON | 608,4 K RON | 777,4 K RON | 897,7 K RON | 1,04 M RON | 1,06 M RON | 959,0 K RON | ▼ 9,5% |
| Rezultat net | 40,5 K RON | 8,9 K RON | 28,4 K RON | 595 RON | 61,2 K RON | 59,9 K RON | 82,8 K RON | ▲ 38,1% |
| Total active | 479,8 K RON | 385,5 K RON | 405,7 K RON | 459,3 K RON | 507,0 K RON | 418,0 K RON | 520,8 K RON | ▲ 24,6% |
| Capitaluri proprii | 917 RON | 9,9 K RON | 38,2 K RON | 38,8 K RON | 100,1 K RON | 159,9 K RON | 242,6 K RON | ▲ 51,8% |
| Datorii totale | 392,2 K RON | 289,6 K RON | 275,5 K RON | 331,1 K RON | 317,9 K RON | 258,1 K RON | 278,2 K RON | ▲ 7,8% |
| Lichiditate curentă | 0,86 | 0,91 | 1,13 | 1,07 | 1,40 | 1,44 | 1,76 | ▲ 22,1% |
| Marjă netă (%) | 4,85 | 1,47 | 3,65 | 0,07 | 5,87 | 5,66 | 8,63 | ▲ 52,5% |
| Scor bonitate | 43 | 43 | 63 | 50 | 75 | 67 | 80 | ▲ 19,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (82,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,10 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.