Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
AGRO IBERICA TEAM SRL
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Bascov, Comuna Bascov, PĂIŞEŞTI DN, 97B, 117045
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 8.451 RON | 149.669 RON | −141.310 RON | −141.218 RON | 3.043.509 RON | 112.631 RON | 2.930.878 RON | −191.050 RON | 497.154 RON | 177.945 RON | 2.750.164 RON | 2.737.405 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 0 RON | 8.603 RON | 92.944 RON | −84.426 RON | −84.341 RON | 3.317.457 RON | 103.468 RON | 3.213.989 RON | −275.476 RON | 858.279 RON | 173.480 RON | 3.034.356 RON | 2.734.654 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 0 RON | 8.996 RON | 1.091.579 RON | −1.082.684 RON | −1.082.583 RON | 1.783.541 RON | 104.879 RON | 1.678.662 RON | −1.358.161 RON | 407.048 RON | 173.480 RON | 1.432.773 RON | 2.734.654 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 285.714 RON | 285.714 RON | 1.183.384 RON | −900.527 RON | −897.670 RON | 1.833.642 RON | 102.611 RON | 1.731.031 RON | −2.258.688 RON | 1.357.676 RON | 173.480 RON | 1.472.874 RON | 2.734.654 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 5.699 RON | 5.699 RON | 48.012 RON | −42.313 RON | −42.313 RON | 1.772.923 RON | 100.343 RON | 1.672.580 RON | −2.301.001 RON | 1.122.299 RON | 173.480 RON | 1.486.278 RON | 2.951.625 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−2.301.001 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2023 (−42.313 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 285,7 K RON | 5,7 K RON |
| Venituri totale | 8,5 K RON | 8,6 K RON | 9,0 K RON | 285,7 K RON | 5,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 149,7 K RON | 92,9 K RON | 1,09 M RON | 1,18 M RON | 48,0 K RON |
| Rezultat net | −141,3 K RON | −84,4 K RON | −1,08 M RON | −900,5 K RON | −42,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 147,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,49 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,34 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,58 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,03 |
| Durata stocaj (zile) | 11.111 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,00 |
| Durata încasare (zile) | 95.191 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 497,2 K RON | 3,04 M RON | 16,3% |
| 2020 | 858,3 K RON | 3,32 M RON | 25,9% |
| 2021 | 407,0 K RON | 1,78 M RON | 22,8% |
| 2022 | 1,36 M RON | 1,83 M RON | 74,0% |
| 2023 | 1,12 M RON | 1,77 M RON | 63,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 285,7 K RON | 5,7 K RON | ▼ 98,0% |
| Rezultat net | −141,3 K RON | −84,4 K RON | −1,08 M RON | −900,5 K RON | −42,3 K RON | ▲ 95,3% |
| Total active | 3,04 M RON | 3,32 M RON | 1,78 M RON | 1,83 M RON | 1,77 M RON | ▼ 3,3% |
| Capitaluri proprii | −191,1 K RON | −275,5 K RON | −1,36 M RON | −2,26 M RON | −2,30 M RON | ▼ 1,9% |
| Datorii totale | 497,2 K RON | 858,3 K RON | 407,0 K RON | 1,36 M RON | 1,12 M RON | ▼ 17,3% |
| Lichiditate curentă | 5,90 | 3,74 | 4,12 | 1,28 | 1,49 | ▲ 16,9% |
| Marjă netă (%) | – | – | – | -315,18 | -742,46 | ▼ 135,6% |
| Scor bonitate | 44 | 44 | 44 | 31 | 39 | ▲ 25,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 147,4 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (39/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.