Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PIGULIN FRUIT IMPORT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Vâlcea, Municipiul Râmnicu Vâlcea, I. C. BRĂTIANU, 3, S1, B, 7, 29
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 24.797.541 RON | 24.807.341 RON | 23.046.567 RON | 1.479.046 RON | 1.760.774 RON | 7.493.832 RON | 7.025 RON | 7.486.807 RON | 1.531.215 RON | 5.962.617 RON | 1.686.649 RON | 5.572.538 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 42.650.822 RON | 42.697.387 RON | 40.717.935 RON | 1.540.539 RON | 1.979.452 RON | 7.771.742 RON | 69.728 RON | 7.702.014 RON | 966.490 RON | 6.805.252 RON | 2.292.736 RON | 4.224.227 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2021 | 38.506.495 RON | 38.556.325 RON | 36.871.959 RON | 1.224.216 RON | 1.684.366 RON | 6.942.769 RON | 312.859 RON | 6.629.910 RON | 2.190.706 RON | 4.752.063 RON | 1.897.198 RON | 2.801.977 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2022 | 37.369.247 RON | 37.420.000 RON | 35.534.782 RON | 1.578.166 RON | 1.885.218 RON | 8.112.054 RON | 225.604 RON | 7.886.450 RON | 4.057.538 RON | 4.054.516 RON | 2.248.385 RON | 3.867.903 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 49.188.015 RON | 49.209.835 RON | 46.077.979 RON | 2.646.198 RON | 3.131.856 RON | 7.869.161 RON | 160.695 RON | 7.708.466 RON | 4.488.039 RON | 3.381.122 RON | 2.556.225 RON | 3.925.437 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 47.797.448 RON | 47.800.544 RON | 44.772.441 RON | 2.587.073 RON | 3.028.103 RON | 8.474.563 RON | 81.315 RON | 8.393.248 RON | 4.654.629 RON | 3.819.934 RON | 2.985.116 RON | 5.339.580 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2025 | 36.942.913 RON | 36.964.006 RON | 36.456.098 RON | 430.414 RON | 507.908 RON | 11.826.919 RON | 9.182.514 RON | 2.644.405 RON | 5.085.099 RON | 6.741.820 RON | 3.174.802 RON | 4.951.162 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
Lideri din domeniu
Top companii din Vâlcea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4631 — Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
Top format din 16 companii din județul Vâlcea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.39) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,80 M RON | 42,65 M RON | 38,51 M RON | 37,37 M RON | 49,19 M RON | 47,80 M RON | 36,94 M RON |
| Venituri totale | 24,81 M RON | 42,70 M RON | 38,56 M RON | 37,42 M RON | 49,21 M RON | 47,80 M RON | 36,96 M RON |
| Cheltuieli totale | 23,05 M RON | 40,72 M RON | 36,87 M RON | 35,53 M RON | 46,08 M RON | 44,77 M RON | 36,46 M RON |
| Rezultat net | 1,48 M RON | 1,54 M RON | 1,22 M RON | 1,58 M RON | 2,65 M RON | 2,59 M RON | 430,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 47,81 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,39 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | -0,08 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | -0,81 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,75 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 11,64 |
| Durata stocaj (zile) | 31 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,46 |
| Durata încasare (zile) | 49 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5,96 M RON | 7,49 M RON | 79,6% |
| 2020 | 6,81 M RON | 7,77 M RON | 87,6% |
| 2021 | 4,75 M RON | 6,94 M RON | 68,5% |
| 2022 | 4,05 M RON | 8,11 M RON | 50,0% |
| 2023 | 3,38 M RON | 7,87 M RON | 43,0% |
| 2024 | 3,82 M RON | 8,47 M RON | 45,1% |
| 2025 | 6,74 M RON | 11,83 M RON | 57,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 24,80 M RON | 42,65 M RON | 38,51 M RON | 37,37 M RON | 49,19 M RON | 47,80 M RON | 36,94 M RON | ▼ 22,7% |
| Rezultat net | 1,48 M RON | 1,54 M RON | 1,22 M RON | 1,58 M RON | 2,65 M RON | 2,59 M RON | 430,4 K RON | ▼ 83,4% |
| Total active | 7,49 M RON | 7,77 M RON | 6,94 M RON | 8,11 M RON | 7,87 M RON | 8,47 M RON | 11,83 M RON | ▲ 39,6% |
| Capitaluri proprii | 1,53 M RON | 966,5 K RON | 2,19 M RON | 4,06 M RON | 4,49 M RON | 4,65 M RON | 5,09 M RON | ▲ 9,2% |
| Datorii totale | 5,96 M RON | 6,81 M RON | 4,75 M RON | 4,05 M RON | 3,38 M RON | 3,82 M RON | 6,74 M RON | ▲ 76,5% |
| Lichiditate curentă | 1,26 | 1,13 | 1,40 | 1,95 | 2,28 | 2,20 | 0,39 | ▼ 82,2% |
| Marjă netă (%) | 5,96 | 3,61 | 3,18 | 4,22 | 5,38 | 5,41 | 1,17 | ▼ 78,4% |
| Scor bonitate | 62 | 65 | 62 | 80 | 95 | 75 | 43 | ▼ 42,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (430,4 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 47,81 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (43/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.