Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ENA GIA TEHNIC VISION S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Galaţi, Municipiul Galaţi, ING. ANGHEL SALIGNY, 128, H2, 1, 2, 9, 800239
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 299.308 RON | 299.310 RON | 253.108 RON | 43.539 RON | 46.202 RON | 279.315 RON | 0 RON | 279.315 RON | 262.341 RON | 17.610 RON | 198.882 RON | 26.850 RON | 0 RON | 636 RON | 1 |
| 2024 | 293.048 RON | 293.049 RON | 294.185 RON | −3.919 RON | −1.136 RON | 182.982 RON | 2.904 RON | 180.078 RON | 182.336 RON | 7.473 RON | 150.547 RON | 8.862 RON | 0 RON | 6.827 RON | 1 |
| 2025 | 371.703 RON | 371.704 RON | 343.376 RON | 23.072 RON | 28.328 RON | 141.163 RON | 1.879 RON | 139.284 RON | 139.852 RON | 14.593 RON | 127.851 RON | 9.631 RON | 0 RON | 13.282 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
Lideri din domeniu
Top companii din Galaţi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4690 — Comerț cu ridicata nespecializat
Top format din 207 companii din județul Galaţi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 299,3 K RON | 293,0 K RON | 371,7 K RON |
| Venituri totale | 299,3 K RON | 293,0 K RON | 371,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 253,1 K RON | 294,2 K RON | 343,4 K RON |
| Rezultat net | 43,5 K RON | −3,9 K RON | 23,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 393,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 9,54 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 0,78 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,12 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 9,67 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,91 |
| Durata stocaj (zile) | 126 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 38,59 |
| Durata încasare (zile) | 10 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 17,6 K RON | 279,3 K RON | 6,3% |
| 2024 | 7,5 K RON | 183,0 K RON | 4,1% |
| 2025 | 14,6 K RON | 141,2 K RON | 10,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 299,3 K RON | 293,0 K RON | 371,7 K RON | ▲ 26,8% |
| Rezultat net | 43,5 K RON | −3,9 K RON | 23,1 K RON | ▲ 688,7% |
| Total active | 279,3 K RON | 183,0 K RON | 141,2 K RON | ▼ 22,9% |
| Capitaluri proprii | 262,3 K RON | 182,3 K RON | 139,9 K RON | ▼ 23,3% |
| Datorii totale | 17,6 K RON | 7,5 K RON | 14,6 K RON | ▲ 95,3% |
| Lichiditate curentă | 15,86 | 24,10 | 9,54 | ▼ 60,4% |
| Marjă netă (%) | 14,55 | -1,34 | 6,21 | ▲ 563,4% |
| Scor bonitate | 87 | 64 | 90 | ▲ 40,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (23,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (9.54), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 393,7 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.