Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
LUK BEST DESIGN CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Argeş, Sat Poiana Lacului, Comuna Poiana Lacului, A1, A, 2, 5, 117555
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 274.978 RON | 274.979 RON | 215.768 RON | 56.461 RON | 59.211 RON | 46.649 RON | 3.125 RON | 43.524 RON | 30.672 RON | 15.977 RON | 1.567 RON | 2.480 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2020 | 360.764 RON | 360.766 RON | 288.165 RON | 69.165 RON | 72.601 RON | 120.514 RON | 7.689 RON | 112.825 RON | 99.837 RON | 20.677 RON | 0 RON | 2.835 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2021 | 630.808 RON | 630.810 RON | 399.424 RON | 225.078 RON | 231.386 RON | 264.433 RON | 27.053 RON | 237.380 RON | 231.115 RON | 33.318 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2022 | 434.744 RON | 438.948 RON | 424.423 RON | 10.149 RON | 14.525 RON | 233.912 RON | 41.595 RON | 192.317 RON | 16.122 RON | 217.790 RON | 0 RON | 68.396 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 273.417 RON | 275.043 RON | 209.127 RON | 63.238 RON | 65.916 RON | 2.176.743 RON | 60.189 RON | 2.116.554 RON | 57.360 RON | 791.043 RON | 543.852 RON | 1.152.135 RON | 1.387.164 RON | 58.824 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 275,0 K RON | 360,8 K RON | 630,8 K RON | 434,7 K RON | 273,4 K RON |
| Venituri totale | 275,0 K RON | 360,8 K RON | 630,8 K RON | 438,9 K RON | 275,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 215,8 K RON | 288,2 K RON | 399,4 K RON | 424,4 K RON | 209,1 K RON |
| Rezultat net | 56,5 K RON | 69,2 K RON | 225,1 K RON | 10,1 K RON | 63,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 416,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,68 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,99 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,53 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 2,75 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,50 |
| Durata stocaj (zile) | 726 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,24 |
| Durata încasare (zile) | 1.538 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 16,0 K RON | 46,6 K RON | 34,3% |
| 2020 | 20,7 K RON | 120,5 K RON | 17,2% |
| 2021 | 33,3 K RON | 264,4 K RON | 12,6% |
| 2022 | 217,8 K RON | 233,9 K RON | 93,1% |
| 2023 | 791,0 K RON | 2,18 M RON | 36,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 275,0 K RON | 360,8 K RON | 630,8 K RON | 434,7 K RON | 273,4 K RON | ▼ 37,1% |
| Rezultat net | 56,5 K RON | 69,2 K RON | 225,1 K RON | 10,1 K RON | 63,2 K RON | ▲ 523,1% |
| Total active | 46,6 K RON | 120,5 K RON | 264,4 K RON | 233,9 K RON | 2,18 M RON | ▲ 830,6% |
| Capitaluri proprii | 30,7 K RON | 99,8 K RON | 231,1 K RON | 16,1 K RON | 57,4 K RON | ▲ 255,8% |
| Datorii totale | 16,0 K RON | 20,7 K RON | 33,3 K RON | 217,8 K RON | 791,0 K RON | ▲ 263,2% |
| Lichiditate curentă | 2,72 | 5,46 | 7,12 | 0,88 | 2,68 | ▲ 203,0% |
| Marjă netă (%) | 20,53 | 19,17 | 35,68 | 2,33 | 23,13 | ▲ 892,7% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 100 | 36 | 78 | ▲ 116,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (63,2 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.68), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 78/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 416,2 K RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.