Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
IDEAL CĂTĂ CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Sat Cornu de Sus, Comuna Dumbrava, CORNU DE SUS, 64, 107222
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.787.932 RON | 1.787.932 RON | 656.937 RON | 1.113.115 RON | 1.130.995 RON | 1.129.535 RON | 14.483 RON | 1.115.052 RON | 1.113.355 RON | 16.180 RON | 0 RON | 930.520 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 2.403.360 RON | 2.403.500 RON | 1.360.319 RON | 971.934 RON | 1.043.181 RON | 1.366.008 RON | 573.947 RON | 792.061 RON | 972.174 RON | 393.834 RON | 3.343 RON | 570.491 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2025 | 2.311.596 RON | 2.312.300 RON | 1.969.513 RON | 267.607 RON | 342.787 RON | 822.743 RON | 436.986 RON | 385.757 RON | 269.781 RON | 552.962 RON | 0 RON | 204.654 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (41)
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2362 Fabricarea produselor din ipsos pentru construcții
- 2366 Fabricarea altor articole din beton, ciment și ipsos
- 2370 Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4324 Alte lucrări de instalații pentru construcții
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4684 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5224 Manipulări
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 8123 Alte activități de curățenie
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 1,396 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.7) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,79 M RON | 2,40 M RON | 2,31 M RON |
| Venituri totale | 1,79 M RON | 2,40 M RON | 2,31 M RON |
| Cheltuieli totale | 656,9 K RON | 1,36 M RON | 1,97 M RON |
| Rezultat net | 1,11 M RON | 971,9 K RON | 267,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,69 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,70 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,70 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,33 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,49 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 11,30 |
| Durata încasare (zile) | 32 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 16,2 K RON | 1,13 M RON | 1,4% |
| 2024 | 393,8 K RON | 1,37 M RON | 28,8% |
| 2025 | 553,0 K RON | 822,7 K RON | 67,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,79 M RON | 2,40 M RON | 2,31 M RON | ▼ 3,8% |
| Rezultat net | 1,11 M RON | 971,9 K RON | 267,6 K RON | ▼ 72,5% |
| Total active | 1,13 M RON | 1,37 M RON | 822,7 K RON | ▼ 39,8% |
| Capitaluri proprii | 1,11 M RON | 972,2 K RON | 269,8 K RON | ▼ 72,2% |
| Datorii totale | 16,2 K RON | 393,8 K RON | 553,0 K RON | ▲ 40,4% |
| Lichiditate curentă | 68,92 | 2,01 | 0,70 | ▼ 65,3% |
| Marjă netă (%) | 62,26 | 40,44 | 11,58 | ▼ 71,4% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 58 | ▼ 33,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (267,6 K RON).
- •Scorul de bonitate de 58/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,69 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.