Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ADCOS PRV EXPEDITION S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Olt, Loc. Balş, Oraş Balş, NICOLAE BĂLCESCU, 175, N2, 2, 1, 28, 235100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 142.513 RON | 142.906 RON | 137.630 RON | 3.851 RON | 5.276 RON | 145.158 RON | 90.312 RON | 54.846 RON | 891 RON | 144.267 RON | 0 RON | 34.177 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 210.037 RON | 229.863 RON | 222.338 RON | 5.238 RON | 7.525 RON | 144.744 RON | 69.062 RON | 75.682 RON | 6.129 RON | 138.615 RON | 0 RON | 47.169 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 210.980 RON | 239.039 RON | 230.324 RON | 6.543 RON | 8.715 RON | 135.002 RON | 58.437 RON | 76.565 RON | 12.671 RON | 122.087 RON | 0 RON | 52.485 RON | 244 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 284.367 RON | 298.255 RON | 279.906 RON | 15.374 RON | 18.349 RON | 96.628 RON | 37.187 RON | 59.441 RON | 28.045 RON | 68.583 RON | 0 RON | 49.726 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 182.808 RON | 207.691 RON | 231.674 RON | −26.045 RON | −23.983 RON | 9.487 RON | 0 RON | 9.487 RON | 1.999 RON | 7.488 RON | 0 RON | 3.547 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 7.843 RON | 4.791 RON | 2.574 RON | 3.052 RON | 9.623 RON | 0 RON | 9.623 RON | 4.573 RON | 5.050 RON | 0 RON | 3.613 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 16.922 RON | 16.922 RON | 12.407 RON | 3.880 RON | 4.515 RON | 27.141 RON | 0 RON | 27.141 RON | 8.452 RON | 18.689 RON | 5.214 RON | 4.598 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (19)
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4753 Comerț cu amănuntul al covoarelor, carpetelor, tapetelor și a altor acoperitoare de podea
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
- 4761 Comerț cu amănuntul al cărților
- 4762 Comerț cu amănuntul al ziarelor și articolelor de papetărie
- 4763 Comerț cu amănuntul al echipamentelor sportive
- 4764 Comerț cu amănuntul al jocurilor și jucăriilor
- 4769 Comerț cu amănuntul de bunuri culturale și recreative n.c.a.
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4791 — Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Top format din 119 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 142,5 K RON | 210,0 K RON | 211,0 K RON | 284,4 K RON | 182,8 K RON | 0 RON | 16,9 K RON |
| Venituri totale | 142,9 K RON | 229,9 K RON | 239,0 K RON | 298,3 K RON | 207,7 K RON | 7,8 K RON | 16,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 137,6 K RON | 222,3 K RON | 230,3 K RON | 279,9 K RON | 231,7 K RON | 4,8 K RON | 12,4 K RON |
| Rezultat net | 3,9 K RON | 5,2 K RON | 6,5 K RON | 15,4 K RON | −26,0 K RON | 2,6 K RON | 3,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 31,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,17 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,93 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,25 |
| Durata stocaj (zile) | 113 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,68 |
| Durata încasare (zile) | 99 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 144,3 K RON | 145,2 K RON | 99,4% |
| 2020 | 138,6 K RON | 144,7 K RON | 95,8% |
| 2021 | 122,1 K RON | 135,0 K RON | 90,4% |
| 2022 | 68,6 K RON | 96,6 K RON | 71,0% |
| 2023 | 7,5 K RON | 9,5 K RON | 78,9% |
| 2024 | 5,1 K RON | 9,6 K RON | 52,5% |
| 2025 | 18,7 K RON | 27,1 K RON | 68,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 142,5 K RON | 210,0 K RON | 211,0 K RON | 284,4 K RON | 182,8 K RON | 0 RON | 16,9 K RON | – |
| Rezultat net | 3,9 K RON | 5,2 K RON | 6,5 K RON | 15,4 K RON | −26,0 K RON | 2,6 K RON | 3,9 K RON | ▲ 50,7% |
| Total active | 145,2 K RON | 144,7 K RON | 135,0 K RON | 96,6 K RON | 9,5 K RON | 9,6 K RON | 27,1 K RON | ▲ 182,0% |
| Capitaluri proprii | 891 RON | 6,1 K RON | 12,7 K RON | 28,0 K RON | 2,0 K RON | 4,6 K RON | 8,5 K RON | ▲ 84,8% |
| Datorii totale | 144,3 K RON | 138,6 K RON | 122,1 K RON | 68,6 K RON | 7,5 K RON | 5,1 K RON | 18,7 K RON | ▲ 270,1% |
| Lichiditate curentă | 0,38 | 0,55 | 0,63 | 0,87 | 1,27 | 1,91 | 1,45 | ▼ 23,8% |
| Marjă netă (%) | 2,70 | 2,49 | 3,10 | 5,41 | -14,25 | – | 22,93 | – |
| Scor bonitate | 38 | 56 | 51 | 68 | 44 | 65 | 72 | ▲ 10,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (3,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 72/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 31,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.