Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SANT ELI SILVA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Gorj, Loc. Târgu Cărbuneşti, Oraş Târgu Cărbuneşti, EROILOR, 32, 215500, construcția C1
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 155.737 RON | 155.737 RON | 106.218 RON | 48.420 RON | 49.519 RON | 192.617 RON | 0 RON | 192.617 RON | 93.420 RON | 99.197 RON | 0 RON | 155.737 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 486.003 RON | 691.831 RON | 674.057 RON | 11.723 RON | 17.774 RON | 423.165 RON | 61.856 RON | 361.309 RON | 105.143 RON | 318.022 RON | 205.828 RON | 94.102 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 1.921.723 RON | 1.715.896 RON | 894.728 RON | 804.538 RON | 821.168 RON | 1.059.641 RON | 62.417 RON | 997.224 RON | 909.681 RON | 149.960 RON | 422.580 RON | 231.208 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 1.715.657 RON | 1.715.660 RON | 1.516.427 RON | 185.899 RON | 199.233 RON | 1.442.382 RON | 50.990 RON | 1.391.392 RON | 1.095.580 RON | 346.802 RON | 851.844 RON | 315.582 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 1.469.880 RON | 1.469.880 RON | 1.420.690 RON | 19.349 RON | 49.190 RON | 1.243.260 RON | 39.563 RON | 1.203.697 RON | 1.114.929 RON | 123.402 RON | 345.696 RON | 748.068 RON | 4.929 RON | 0 RON | 8 |
| 2025 | 718.226 RON | 1.692.543 RON | 1.552.578 RON | 118.166 RON | 139.965 RON | 31.442.188 RON | 819.847 RON | 30.622.341 RON | 1.224.715 RON | 581.062 RON | 278.620 RON | 30.319.356 RON | 29.636.411 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 0220 Exploatarea forestieră
- 1611 Tăierea și rindeluirea lemnului
- 1612 Prelucrarea și finisarea lemnului
- 1621 Fabricarea de furnire și a panourilor din lemn
- 1622 Fabricarea parchetului asamblat în panouri
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
- 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn
- 1625 Fabricarea de uși și ferestre din lemn
- 1627 Finisarea articolelor din lemn
- 1628 Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
Lideri din domeniu
Top companii din Gorj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
1610 — Tăierea şi rindeluirea lemnului
Top format din 40 companii din județul Gorj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155,7 K RON | 486,0 K RON | 1,92 M RON | 1,72 M RON | 1,47 M RON | 718,2 K RON |
| Venituri totale | 155,7 K RON | 691,8 K RON | 1,72 M RON | 1,72 M RON | 1,47 M RON | 1,69 M RON |
| Cheltuieli totale | 106,2 K RON | 674,1 K RON | 894,7 K RON | 1,52 M RON | 1,42 M RON | 1,55 M RON |
| Rezultat net | 48,4 K RON | 11,7 K RON | 804,5 K RON | 185,9 K RON | 19,3 K RON | 118,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,63 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 52,70 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 52,22 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 54,11 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,58 |
| Durata stocaj (zile) | 142 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,02 |
| Durata încasare (zile) | 15.408 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 99,2 K RON | 192,6 K RON | 51,5% |
| 2021 | 318,0 K RON | 423,2 K RON | 75,2% |
| 2022 | 150,0 K RON | 1,06 M RON | 14,2% |
| 2023 | 346,8 K RON | 1,44 M RON | 24,0% |
| 2024 | 123,4 K RON | 1,24 M RON | 9,9% |
| 2025 | 581,1 K RON | 31,44 M RON | 1,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 155,7 K RON | 486,0 K RON | 1,92 M RON | 1,72 M RON | 1,47 M RON | 718,2 K RON | ▼ 51,1% |
| Rezultat net | 48,4 K RON | 11,7 K RON | 804,5 K RON | 185,9 K RON | 19,3 K RON | 118,2 K RON | ▲ 510,7% |
| Total active | 192,6 K RON | 423,2 K RON | 1,06 M RON | 1,44 M RON | 1,24 M RON | 31,44 M RON | ▲ 2.429,0% |
| Capitaluri proprii | 93,4 K RON | 105,1 K RON | 909,7 K RON | 1,10 M RON | 1,11 M RON | 1,22 M RON | ▲ 9,8% |
| Datorii totale | 99,2 K RON | 318,0 K RON | 150,0 K RON | 346,8 K RON | 123,4 K RON | 581,1 K RON | ▲ 370,9% |
| Lichiditate curentă | 1,94 | 1,14 | 6,65 | 4,01 | 9,75 | 52,70 | ▲ 440,3% |
| Marjă netă (%) | 31,09 | 2,41 | 41,87 | 10,84 | 1,32 | 16,45 | ▲ 1.146,2% |
| Scor bonitate | 77 | 57 | 100 | 80 | 77 | 78 | ▲ 1,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (118,2 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (52.7), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 78/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,63 M RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.