Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
DAVLA BEST S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Braşov, Municipiul Braşov, FÂNTÂNII, 1, 5, cam. 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 22.261 RON | 22.261 RON | 45.754 RON | −23.716 RON | −23.493 RON | 29.552 RON | 0 RON | 29.552 RON | −23.516 RON | 53.068 RON | 27.307 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 765.260 RON | 770.900 RON | 761.977 RON | 1.210 RON | 8.923 RON | 239.928 RON | 0 RON | 239.928 RON | −22.306 RON | 262.234 RON | 66.821 RON | 90.547 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 899.274 RON | 899.275 RON | 887.084 RON | 3.198 RON | 12.191 RON | 242.618 RON | 0 RON | 242.618 RON | −19.107 RON | 261.725 RON | 61.332 RON | 116.062 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 879.115 RON | 879.115 RON | 868.859 RON | 1.465 RON | 10.256 RON | 235.159 RON | 0 RON | 235.159 RON | −17.642 RON | 252.801 RON | 68.175 RON | 98.059 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 745.179 RON | 745.179 RON | 807.990 RON | −70.263 RON | −62.811 RON | 197.087 RON | 0 RON | 197.087 RON | −87.905 RON | 284.992 RON | 63.529 RON | 93.558 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 740.417 RON | 740.417 RON | 807.912 RON | −83.362 RON | −67.495 RON | 202.154 RON | 0 RON | 202.154 RON | −171.267 RON | 373.421 RON | 59.931 RON | 96.999 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 551.224 RON | 551.224 RON | 583.152 RON | −31.928 RON | −31.928 RON | 173.259 RON | 0 RON | 173.259 RON | −190.499 RON | 363.758 RON | 49.924 RON | 103.601 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4712 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Top format din 145 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−190.499 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.48) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−31.928 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 210% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,3 K RON | 765,3 K RON | 899,3 K RON | 879,1 K RON | 745,2 K RON | 740,4 K RON | 551,2 K RON |
| Venituri totale | 22,3 K RON | 770,9 K RON | 899,3 K RON | 879,1 K RON | 745,2 K RON | 740,4 K RON | 551,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 45,8 K RON | 762,0 K RON | 887,1 K RON | 868,9 K RON | 808,0 K RON | 807,9 K RON | 583,2 K RON |
| Rezultat net | −23,7 K RON | 1,2 K RON | 3,2 K RON | 1,5 K RON | −70,3 K RON | −83,4 K RON | −31,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 855,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,48 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,34 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,48 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 11,04 |
| Durata stocaj (zile) | 33 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,32 |
| Durata încasare (zile) | 69 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 53,1 K RON | 29,6 K RON | 179,6% |
| 2020 | 262,2 K RON | 239,9 K RON | 109,3% |
| 2021 | 261,7 K RON | 242,6 K RON | 107,9% |
| 2022 | 252,8 K RON | 235,2 K RON | 107,5% |
| 2023 | 285,0 K RON | 197,1 K RON | 144,6% |
| 2024 | 373,4 K RON | 202,2 K RON | 184,7% |
| 2025 | 363,8 K RON | 173,3 K RON | 210,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,3 K RON | 765,3 K RON | 899,3 K RON | 879,1 K RON | 745,2 K RON | 740,4 K RON | 551,2 K RON | ▼ 25,6% |
| Rezultat net | −23,7 K RON | 1,2 K RON | 3,2 K RON | 1,5 K RON | −70,3 K RON | −83,4 K RON | −31,9 K RON | ▲ 61,7% |
| Total active | 29,6 K RON | 239,9 K RON | 242,6 K RON | 235,2 K RON | 197,1 K RON | 202,2 K RON | 173,3 K RON | ▼ 14,3% |
| Capitaluri proprii | −23,5 K RON | −22,3 K RON | −19,1 K RON | −17,6 K RON | −87,9 K RON | −171,3 K RON | −190,5 K RON | ▼ 11,2% |
| Datorii totale | 53,1 K RON | 262,2 K RON | 261,7 K RON | 252,8 K RON | 285,0 K RON | 373,4 K RON | 363,8 K RON | ▼ 2,6% |
| Lichiditate curentă | 0,56 | 0,91 | 0,93 | 0,93 | 0,69 | 0,54 | 0,48 | ▼ 12,0% |
| Marjă netă (%) | -106,54 | 0,16 | 0,36 | 0,17 | -9,43 | -11,26 | -5,79 | ▲ 48,6% |
| Scor bonitate | 24 | 50 | 50 | 37 | 17 | 17 | 19 | ▲ 11,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 855,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 210% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (19/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.