Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PETRECICA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Maramureş, Sat Poienile de sub Munte, Comuna Poienile de sub Munte, POIENILE DE SUB MUNTE, 418, 437220
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 3.040 RON | 3.040 RON | 22.140 RON | −19.130 RON | −19.100 RON | 132.286 RON | 5.500 RON | 126.786 RON | −18.930 RON | 151.216 RON | 15.244 RON | 107.754 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 404.339 RON | 404.339 RON | 302.053 RON | 98.243 RON | 102.286 RON | 186.692 RON | 4.400 RON | 182.292 RON | 79.313 RON | 107.379 RON | 159.723 RON | 1.644 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2021 | 350.376 RON | 350.376 RON | 333.903 RON | 12.624 RON | 16.473 RON | 342.482 RON | 2.929 RON | 339.553 RON | 91.937 RON | 331.121 RON | 232.360 RON | 25.640 RON | 0 RON | 80.576 RON | 5 |
| 2022 | 726.200 RON | 726.200 RON | 609.738 RON | 109.200 RON | 116.462 RON | 334.616 RON | 16.726 RON | 317.890 RON | 201.137 RON | 133.479 RON | 304.940 RON | 7.450 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2023 | 697.486 RON | 697.486 RON | 591.149 RON | 99.362 RON | 106.337 RON | 503.673 RON | 16.102 RON | 487.571 RON | 300.499 RON | 203.174 RON | 344.823 RON | 118.403 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2024 | 666.412 RON | 666.412 RON | 627.302 RON | 19.118 RON | 39.110 RON | 685.148 RON | 16.600 RON | 668.548 RON | 319.617 RON | 365.531 RON | 655.597 RON | 9.456 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 0220 Exploatarea forestieră
- 1611 Tăierea și rindeluirea lemnului
- 1612 Prelucrarea și finisarea lemnului
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5611 Restaurante
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,0 K RON | 404,3 K RON | 350,4 K RON | 726,2 K RON | 697,5 K RON | 666,4 K RON |
| Venituri totale | 3,0 K RON | 404,3 K RON | 350,4 K RON | 726,2 K RON | 697,5 K RON | 666,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 22,1 K RON | 302,1 K RON | 333,9 K RON | 609,7 K RON | 591,1 K RON | 627,3 K RON |
| Rezultat net | −19,1 K RON | 98,2 K RON | 12,6 K RON | 109,2 K RON | 99,4 K RON | 19,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 931,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,83 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,04 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,87 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,02 |
| Durata stocaj (zile) | 359 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 70,48 |
| Durata încasare (zile) | 5 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 151,2 K RON | 132,3 K RON | 114,3% |
| 2020 | 107,4 K RON | 186,7 K RON | 57,5% |
| 2021 | 331,1 K RON | 342,5 K RON | 96,7% |
| 2022 | 133,5 K RON | 334,6 K RON | 39,9% |
| 2023 | 203,2 K RON | 503,7 K RON | 40,3% |
| 2024 | 365,5 K RON | 685,1 K RON | 53,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,0 K RON | 404,3 K RON | 350,4 K RON | 726,2 K RON | 697,5 K RON | 666,4 K RON | ▼ 4,5% |
| Rezultat net | −19,1 K RON | 98,2 K RON | 12,6 K RON | 109,2 K RON | 99,4 K RON | 19,1 K RON | ▼ 80,8% |
| Total active | 132,3 K RON | 186,7 K RON | 342,5 K RON | 334,6 K RON | 503,7 K RON | 685,1 K RON | ▲ 36,0% |
| Capitaluri proprii | −18,9 K RON | 79,3 K RON | 91,9 K RON | 201,1 K RON | 300,5 K RON | 319,6 K RON | ▲ 6,4% |
| Datorii totale | 151,2 K RON | 107,4 K RON | 331,1 K RON | 133,5 K RON | 203,2 K RON | 365,5 K RON | ▲ 79,9% |
| Lichiditate curentă | 0,84 | 1,70 | 1,03 | 2,38 | 2,40 | 1,83 | ▼ 23,8% |
| Marjă netă (%) | -629,28 | 24,30 | 3,60 | 15,04 | 14,25 | 2,87 | ▼ 79,9% |
| Scor bonitate | 24 | 90 | 50 | 100 | 87 | 60 | ▼ 31,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (19,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 931,9 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.