Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
EXPERT MSM CONTABILITATE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Municipiul Iaşi, AUREL VLAICU, 78, Clădirea C1 "Pavilion Administrativ", etaj 2, Camera 20,21
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 32.400 RON | 32.400 RON | 4.121 RON | 27.307 RON | 28.279 RON | 28.250 RON | 2.645 RON | 25.605 RON | 27.507 RON | 885 RON | 0 RON | 1.378 RON | 0 RON | 142 RON | 0 |
| 2020 | 108.650 RON | 111.269 RON | 20.395 RON | 87.771 RON | 90.874 RON | 103.355 RON | 15.774 RON | 87.581 RON | 95.278 RON | 1.426 RON | 370 RON | 8.748 RON | 7.060 RON | 409 RON | 0 |
| 2021 | 137.800 RON | 142.108 RON | 67.657 RON | 73.231 RON | 74.451 RON | 196.545 RON | 14.523 RON | 182.022 RON | 108.509 RON | 85.674 RON | 0 RON | 88.208 RON | 2.775 RON | 413 RON | 1 |
| 2022 | 193.579 RON | 194.631 RON | 126.606 RON | 66.118 RON | 68.025 RON | 132.939 RON | 10.475 RON | 122.464 RON | 66.427 RON | 65.218 RON | 0 RON | 78.459 RON | 1.850 RON | 556 RON | 1 |
| 2023 | 289.458 RON | 290.405 RON | 141.179 RON | 146.798 RON | 149.226 RON | 190.079 RON | 10.975 RON | 179.104 RON | 147.125 RON | 42.715 RON | 0 RON | 155.900 RON | 925 RON | 686 RON | 2 |
| 2024 | 285.700 RON | 298.246 RON | 168.290 RON | 126.974 RON | 129.956 RON | 291.841 RON | 167.234 RON | 124.607 RON | 127.214 RON | 167.877 RON | 0 RON | 113.000 RON | 0 RON | 3.250 RON | 1 |
| 2025 | 302.923 RON | 302.945 RON | 185.146 RON | 113.321 RON | 117.799 RON | 254.986 RON | 135.643 RON | 119.343 RON | 113.561 RON | 144.497 RON | 0 RON | 91.200 RON | 0 RON | 3.072 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 6920 Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7490 Alte activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice n.c.a.
- 7830 Servicii de furnizare şi management a forţei de muncă
- 8211 Activităţi combinate de secretariat
Lideri din domeniu
Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6920 — Activități de contabilitate și audit financiar; consultanță în domeniul fiscal
Top format din 444 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.83) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,4 K RON | 108,7 K RON | 137,8 K RON | 193,6 K RON | 289,5 K RON | 285,7 K RON | 302,9 K RON |
| Venituri totale | 32,4 K RON | 111,3 K RON | 142,1 K RON | 194,6 K RON | 290,4 K RON | 298,2 K RON | 302,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 4,1 K RON | 20,4 K RON | 67,7 K RON | 126,6 K RON | 141,2 K RON | 168,3 K RON | 185,1 K RON |
| Rezultat net | 27,3 K RON | 87,8 K RON | 73,2 K RON | 66,1 K RON | 146,8 K RON | 127,0 K RON | 113,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 381,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,83 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,83 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,19 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,76 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,32 |
| Durata încasare (zile) | 110 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 885 RON | 28,3 K RON | 3,1% |
| 2020 | 1,4 K RON | 103,4 K RON | 1,4% |
| 2021 | 85,7 K RON | 196,5 K RON | 43,6% |
| 2022 | 65,2 K RON | 132,9 K RON | 49,1% |
| 2023 | 42,7 K RON | 190,1 K RON | 22,5% |
| 2024 | 167,9 K RON | 291,8 K RON | 57,5% |
| 2025 | 144,5 K RON | 255,0 K RON | 56,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 32,4 K RON | 108,7 K RON | 137,8 K RON | 193,6 K RON | 289,5 K RON | 285,7 K RON | 302,9 K RON | ▲ 6,0% |
| Rezultat net | 27,3 K RON | 87,8 K RON | 73,2 K RON | 66,1 K RON | 146,8 K RON | 127,0 K RON | 113,3 K RON | ▼ 10,8% |
| Total active | 28,3 K RON | 103,4 K RON | 196,5 K RON | 132,9 K RON | 190,1 K RON | 291,8 K RON | 255,0 K RON | ▼ 12,6% |
| Capitaluri proprii | 27,5 K RON | 95,3 K RON | 108,5 K RON | 66,4 K RON | 147,1 K RON | 127,2 K RON | 113,6 K RON | ▼ 10,7% |
| Datorii totale | 885 RON | 1,4 K RON | 85,7 K RON | 65,2 K RON | 42,7 K RON | 167,9 K RON | 144,5 K RON | ▼ 13,9% |
| Lichiditate curentă | 28,93 | 61,42 | 2,12 | 1,88 | 4,19 | 0,74 | 0,83 | ▲ 11,3% |
| Marjă netă (%) | 84,28 | 80,78 | 53,14 | 34,16 | 50,71 | 44,44 | 37,41 | ▼ 15,8% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 87 | 77 | 100 | 58 | 73 | ▲ 25,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (113,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 381,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.