ORIGINAL PROPS S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Dolj, Sat Cârcea, Comuna Cârcea, DIANA, 22, 207206
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 39.622 RON | 40.514 RON | 30.426 RON | 8.873 RON | 10.088 RON | 43.201 RON | 112 RON | 43.089 RON | 9.073 RON | 34.128 RON | 24.800 RON | 613 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 171.034 RON | 171.446 RON | 121.235 RON | 45.350 RON | 50.211 RON | 125.363 RON | 292 RON | 125.071 RON | 54.423 RON | 70.940 RON | 73.448 RON | 2.116 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 503.248 RON | 507.044 RON | 333.574 RON | 160.173 RON | 173.470 RON | 305.367 RON | 435 RON | 304.932 RON | 214.596 RON | 91.082 RON | 173.110 RON | 54.182 RON | 0 RON | 311 RON | 0 |
| 2022 | 829.185 RON | 834.208 RON | 576.243 RON | 236.572 RON | 257.965 RON | 464.469 RON | 166 RON | 464.303 RON | 302.378 RON | 162.634 RON | 311.899 RON | 41.377 RON | 0 RON | 543 RON | 0 |
| 2023 | 801.073 RON | 802.262 RON | 548.139 RON | 247.309 RON | 254.123 RON | 575.991 RON | 14.652 RON | 561.339 RON | 483.096 RON | 92.927 RON | 283.915 RON | 61.467 RON | 0 RON | 32 RON | 1 |
| 2024 | 762.655 RON | 799.353 RON | 629.135 RON | 150.602 RON | 170.218 RON | 410.419 RON | 45.765 RON | 364.654 RON | 150.844 RON | 259.575 RON | 271.911 RON | 20.554 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 503.931 RON | 506.334 RON | 409.748 RON | 85.209 RON | 96.586 RON | 368.575 RON | 58.903 RON | 309.672 RON | 85.449 RON | 283.703 RON | 249.606 RON | 31.522 RON | 0 RON | 577 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4791 — Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Top format din 334 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 39,6 K RON | 171,0 K RON | 503,2 K RON | 829,2 K RON | 801,1 K RON | 762,7 K RON | 503,9 K RON |
| Venituri totale | 40,5 K RON | 171,4 K RON | 507,0 K RON | 834,2 K RON | 802,3 K RON | 799,4 K RON | 506,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 30,4 K RON | 121,2 K RON | 333,6 K RON | 576,2 K RON | 548,1 K RON | 629,1 K RON | 409,7 K RON |
| Rezultat net | 8,9 K RON | 45,4 K RON | 160,2 K RON | 236,6 K RON | 247,3 K RON | 150,6 K RON | 85,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 926,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,09 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,21 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,10 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,30 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,02 |
| Durata stocaj (zile) | 181 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 15,99 |
| Durata încasare (zile) | 23 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 34,1 K RON | 43,2 K RON | 79,0% |
| 2020 | 70,9 K RON | 125,4 K RON | 56,6% |
| 2021 | 91,1 K RON | 305,4 K RON | 29,8% |
| 2022 | 162,6 K RON | 464,5 K RON | 35,0% |
| 2023 | 92,9 K RON | 576,0 K RON | 16,1% |
| 2024 | 259,6 K RON | 410,4 K RON | 63,3% |
| 2025 | 283,7 K RON | 368,6 K RON | 77,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 39,6 K RON | 171,0 K RON | 503,2 K RON | 829,2 K RON | 801,1 K RON | 762,7 K RON | 503,9 K RON | ▼ 33,9% |
| Rezultat net | 8,9 K RON | 45,4 K RON | 160,2 K RON | 236,6 K RON | 247,3 K RON | 150,6 K RON | 85,2 K RON | ▼ 43,4% |
| Total active | 43,2 K RON | 125,4 K RON | 305,4 K RON | 464,5 K RON | 576,0 K RON | 410,4 K RON | 368,6 K RON | ▼ 10,2% |
| Capitaluri proprii | 9,1 K RON | 54,4 K RON | 214,6 K RON | 302,4 K RON | 483,1 K RON | 150,8 K RON | 85,4 K RON | ▼ 43,4% |
| Datorii totale | 34,1 K RON | 70,9 K RON | 91,1 K RON | 162,6 K RON | 92,9 K RON | 259,6 K RON | 283,7 K RON | ▲ 9,3% |
| Lichiditate curentă | 1,26 | 1,76 | 3,35 | 2,85 | 6,04 | 1,40 | 1,09 | ▼ 22,3% |
| Marjă netă (%) | 22,39 | 26,52 | 31,83 | 28,53 | 30,87 | 19,75 | 16,91 | ▼ 14,4% |
| Scor bonitate | 67 | 90 | 100 | 95 | 95 | 65 | 60 | ▼ 7,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (85,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 926,4 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.