Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MIKROZON S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, GÂRBĂU, 9, GB.2, 2, 4, 26, 400534
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 28 RON | −28 RON | −28 RON | 1.172 RON | 306 RON | 866 RON | 172 RON | 1.000 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 2.756 RON | 15.871 RON | −13.165 RON | −13.115 RON | 43.119 RON | 0 RON | 43.119 RON | −12.993 RON | 56.112 RON | 42.080 RON | 67 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 216.980 RON | 222.027 RON | 220.893 RON | −5.375 RON | 1.134 RON | 75.849 RON | 0 RON | 75.849 RON | −18.368 RON | 94.217 RON | 63.225 RON | 114 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 286.509 RON | 299.984 RON | 226.976 RON | 64.585 RON | 73.008 RON | 118.944 RON | 0 RON | 118.944 RON | 46.217 RON | 72.727 RON | 61.328 RON | 183 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 145.264 RON | 154.983 RON | 180.910 RON | −25.927 RON | −25.927 RON | 55.195 RON | 0 RON | 55.195 RON | 20.290 RON | 34.905 RON | 9.347 RON | 250 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 9.901 RON | 17.453 RON | 26.017 RON | −8.564 RON | −8.564 RON | 46.699 RON | 0 RON | 46.699 RON | 11.726 RON | 34.973 RON | 5.661 RON | 488 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 6.863 RON | 13.797 RON | −6.934 RON | −6.934 RON | 37.763 RON | 4.380 RON | 33.383 RON | 4.792 RON | 32.971 RON | 5.661 RON | 1.848 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4791 — Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Top format din 1,009 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−6.934 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 87.3% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 217,0 K RON | 286,5 K RON | 145,3 K RON | 9,9 K RON | 0 RON |
| Venituri totale | 0 RON | 2,8 K RON | 222,0 K RON | 300,0 K RON | 155,0 K RON | 17,5 K RON | 6,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 28 RON | 15,9 K RON | 220,9 K RON | 227,0 K RON | 180,9 K RON | 26,0 K RON | 13,8 K RON |
| Rezultat net | −28 RON | −13,2 K RON | −5,4 K RON | 64,6 K RON | −25,9 K RON | −8,6 K RON | −6,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 86,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,01 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,84 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,78 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,15 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1,0 K RON | 1,2 K RON | 85,3% |
| 2020 | 56,1 K RON | 43,1 K RON | 130,1% |
| 2021 | 94,2 K RON | 75,8 K RON | 124,2% |
| 2022 | 72,7 K RON | 118,9 K RON | 61,1% |
| 2023 | 34,9 K RON | 55,2 K RON | 63,2% |
| 2024 | 35,0 K RON | 46,7 K RON | 74,9% |
| 2025 | 33,0 K RON | 37,8 K RON | 87,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 217,0 K RON | 286,5 K RON | 145,3 K RON | 9,9 K RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −28 RON | −13,2 K RON | −5,4 K RON | 64,6 K RON | −25,9 K RON | −8,6 K RON | −6,9 K RON | ▲ 19,0% |
| Total active | 1,2 K RON | 43,1 K RON | 75,8 K RON | 118,9 K RON | 55,2 K RON | 46,7 K RON | 37,8 K RON | ▼ 19,1% |
| Capitaluri proprii | 172 RON | −13,0 K RON | −18,4 K RON | 46,2 K RON | 20,3 K RON | 11,7 K RON | 4,8 K RON | ▼ 59,1% |
| Datorii totale | 1,0 K RON | 56,1 K RON | 94,2 K RON | 72,7 K RON | 34,9 K RON | 35,0 K RON | 33,0 K RON | ▼ 5,7% |
| Lichiditate curentă | 0,87 | 0,77 | 0,81 | 1,64 | 1,58 | 1,34 | 1,01 | ▼ 24,2% |
| Marjă netă (%) | – | – | -2,48 | 22,54 | -17,85 | -86,50 | – | – |
| Scor bonitate | 40 | 20 | 32 | 90 | 47 | 44 | 47 | ▲ 6,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 86,7 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Grad de îndatorare de 87.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (47/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.