BYRAL MEGASTORE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Dolj, Sat Bratovoeşti, Comuna Bratovoeşti, 81, 207095
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 248.784 RON | 249.115 RON | 151.774 RON | 81.766 RON | 97.341 RON | 164.961 RON | 0 RON | 164.961 RON | 94.357 RON | 70.604 RON | 155.428 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 235.758 RON | 236.101 RON | 212.926 RON | 19.458 RON | 23.175 RON | 186.507 RON | 0 RON | 186.507 RON | 113.815 RON | 72.692 RON | 179.297 RON | 1.573 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 192.581 RON | 192.581 RON | 191.198 RON | 877 RON | 1.383 RON | 242.162 RON | 0 RON | 242.162 RON | 114.692 RON | 127.470 RON | 238.627 RON | −295 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,756 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 248,8 K RON | 235,8 K RON | 192,6 K RON |
| Venituri totale | 249,1 K RON | 236,1 K RON | 192,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 151,8 K RON | 212,9 K RON | 191,2 K RON |
| Rezultat net | 81,8 K RON | 19,5 K RON | 877 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 169,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,90 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,03 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,90 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,81 |
| Durata stocaj (zile) | 452 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 70,6 K RON | 165,0 K RON | 42,8% |
| 2024 | 72,7 K RON | 186,5 K RON | 39,0% |
| 2025 | 127,5 K RON | 242,2 K RON | 52,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 248,8 K RON | 235,8 K RON | 192,6 K RON | ▼ 18,3% |
| Rezultat net | 81,8 K RON | 19,5 K RON | 877 RON | ▼ 95,5% |
| Total active | 165,0 K RON | 186,5 K RON | 242,2 K RON | ▲ 29,8% |
| Capitaluri proprii | 94,4 K RON | 113,8 K RON | 114,7 K RON | ▲ 0,8% |
| Datorii totale | 70,6 K RON | 72,7 K RON | 127,5 K RON | ▲ 75,4% |
| Lichiditate curentă | 2,34 | 2,57 | 1,90 | ▼ 26,0% |
| Marjă netă (%) | 32,87 | 8,25 | 0,46 | ▼ 94,4% |
| Scor bonitate | 87 | 82 | 60 | ▼ 26,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (877 RON).
- •Scorul de bonitate de 60/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.