Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
DIXON CONSTRUCTION S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Ilfov, Oraş Popeşti Leordeni, Centură, 111 A
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3.917.774 RON | 3.853.514 RON | 3.352.354 RON | 444.252 RON | 501.160 RON | 1.436.262 RON | 141.256 RON | 1.295.006 RON | 653.186 RON | 783.076 RON | 0 RON | 765.611 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 1.153.302 RON | 1.678.701 RON | 1.538.359 RON | 128.807 RON | 140.342 RON | 1.098.296 RON | 212.817 RON | 885.479 RON | 798.940 RON | 299.356 RON | 525.300 RON | 219.781 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2022 | 248.400 RON | 248.477 RON | 354.727 RON | −108.734 RON | −106.250 RON | 988.771 RON | 196.435 RON | 792.336 RON | 690.206 RON | 298.565 RON | 525.300 RON | 230.721 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 445.251 RON | 1.180.455 RON | 454.013 RON | 719.727 RON | 726.442 RON | 3.072.936 RON | 38.304 RON | 3.034.632 RON | 1.409.933 RON | 402.499 RON | 1.260.504 RON | 1.700.604 RON | 1.260.504 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 232.134 RON | 232.200 RON | 366.530 RON | −134.330 RON | −134.330 RON | 1.691.225 RON | 29.940 RON | 1.661.285 RON | 15.099 RON | 415.622 RON | 0 RON | 1.629.424 RON | 1.260.504 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 21.566 RON | 21.599 RON | 370.699 RON | −349.100 RON | −349.100 RON | 1.390.034 RON | 0 RON | 1.390.034 RON | −334.001 RON | 463.531 RON | 0 RON | 1.358.726 RON | 1.260.504 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (25)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4942 Servicii de mutare
- 5224 Manipulări
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Lideri din domeniu
Top companii din Ilfov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 1,998 companii din județul Ilfov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−334.001 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−349.100 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,92 M RON | 1,15 M RON | 248,4 K RON | 445,3 K RON | 232,1 K RON | 21,6 K RON |
| Venituri totale | 3,85 M RON | 1,68 M RON | 248,5 K RON | 1,18 M RON | 232,2 K RON | 21,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 3,35 M RON | 1,54 M RON | 354,7 K RON | 454,0 K RON | 366,5 K RON | 370,7 K RON |
| Rezultat net | 444,3 K RON | 128,8 K RON | −108,7 K RON | 719,7 K RON | −134,3 K RON | −349,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −1,20 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,00 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,00 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,00 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,02 |
| Durata încasare (zile) | 22.996 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 783,1 K RON | 1,44 M RON | 54,5% |
| 2021 | 299,4 K RON | 1,10 M RON | 27,3% |
| 2022 | 298,6 K RON | 988,8 K RON | 30,2% |
| 2023 | 402,5 K RON | 3,07 M RON | 13,1% |
| 2024 | 415,6 K RON | 1,69 M RON | 24,6% |
| 2025 | 463,5 K RON | 1,39 M RON | 33,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,92 M RON | 1,15 M RON | 248,4 K RON | 445,3 K RON | 232,1 K RON | 21,6 K RON | ▼ 90,7% |
| Rezultat net | 444,3 K RON | 128,8 K RON | −108,7 K RON | 719,7 K RON | −134,3 K RON | −349,1 K RON | ▼ 159,9% |
| Total active | 1,44 M RON | 1,10 M RON | 988,8 K RON | 3,07 M RON | 1,69 M RON | 1,39 M RON | ▼ 17,8% |
| Capitaluri proprii | 653,2 K RON | 798,9 K RON | 690,2 K RON | 1,41 M RON | 15,1 K RON | −334,0 K RON | ▼ 2.312,1% |
| Datorii totale | 783,1 K RON | 299,4 K RON | 298,6 K RON | 402,5 K RON | 415,6 K RON | 463,5 K RON | ▲ 11,5% |
| Lichiditate curentă | 1,65 | 2,96 | 2,65 | 7,54 | 4,00 | 3,00 | ▼ 25,0% |
| Marjă netă (%) | 11,34 | 11,17 | -43,77 | 161,65 | -57,87 | -1.618,75 | ▼ 2.697,2% |
| Scor bonitate | 77 | 87 | 57 | 95 | 40 | 34 | ▼ 15,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2020, reflectând o contracție a activității.
- •Lichiditate curentă bună (3), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (34/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.