SYLVESTER BEST CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, DURĂU, 27, 12911, 1, BIROUL NR. 3
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 102.500 RON | 102.500 RON | 40.691 RON | 60.124 RON | 61.809 RON | 64.286 RON | 21.416 RON | 42.870 RON | 60.324 RON | 3.962 RON | 30 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 412.061 RON | 412.061 RON | 116.827 RON | 289.582 RON | 295.234 RON | 363.893 RON | 18.082 RON | 345.811 RON | 349.906 RON | 13.987 RON | 30 RON | 25.731 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 232.686 RON | 232.687 RON | 97.956 RON | 132.358 RON | 134.731 RON | 502.228 RON | 4.808 RON | 497.420 RON | 482.264 RON | 19.964 RON | 112 RON | 16.895 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 341.015 RON | 343.426 RON | 160.538 RON | 179.968 RON | 182.888 RON | 811.969 RON | 150.916 RON | 661.053 RON | 662.232 RON | 150.489 RON | 30 RON | 596.712 RON | 0 RON | 752 RON | 1 |
| 2024 | 296.072 RON | 298.255 RON | 152.605 RON | 143.115 RON | 145.650 RON | 935.379 RON | 149.714 RON | 785.665 RON | 805.347 RON | 130.032 RON | 30 RON | 743.178 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2020–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,5 K RON | 412,1 K RON | 232,7 K RON | 341,0 K RON | 296,1 K RON |
| Venituri totale | 102,5 K RON | 412,1 K RON | 232,7 K RON | 343,4 K RON | 298,3 K RON |
| Cheltuieli totale | 40,7 K RON | 116,8 K RON | 98,0 K RON | 160,5 K RON | 152,6 K RON |
| Rezultat net | 60,1 K RON | 289,6 K RON | 132,4 K RON | 180,0 K RON | 143,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 371,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 6,04 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 6,04 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,33 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 7,19 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 9.869,07 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,40 |
| Durata încasare (zile) | 916 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 4,0 K RON | 64,3 K RON | 6,2% |
| 2021 | 14,0 K RON | 363,9 K RON | 3,8% |
| 2022 | 20,0 K RON | 502,2 K RON | 4,0% |
| 2023 | 150,5 K RON | 812,0 K RON | 18,5% |
| 2024 | 130,0 K RON | 935,4 K RON | 13,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,5 K RON | 412,1 K RON | 232,7 K RON | 341,0 K RON | 296,1 K RON | ▼ 13,2% |
| Rezultat net | 60,1 K RON | 289,6 K RON | 132,4 K RON | 180,0 K RON | 143,1 K RON | ▼ 20,5% |
| Total active | 64,3 K RON | 363,9 K RON | 502,2 K RON | 812,0 K RON | 935,4 K RON | ▲ 15,2% |
| Capitaluri proprii | 60,3 K RON | 349,9 K RON | 482,3 K RON | 662,2 K RON | 805,3 K RON | ▲ 21,6% |
| Datorii totale | 4,0 K RON | 14,0 K RON | 20,0 K RON | 150,5 K RON | 130,0 K RON | ▼ 13,6% |
| Lichiditate curentă | 10,82 | 24,72 | 24,92 | 4,39 | 6,04 | ▲ 37,5% |
| Marjă netă (%) | 58,66 | 70,28 | 56,88 | 52,77 | 48,34 | ▼ 8,4% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 87 | 95 | 87 | ▼ 8,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (143,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (6.04), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 371,7 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2024.