Publicitate

ABT ANT TRANS S.R.L.

CUI: 43538152 J2021000011258 SRL Mehedinţi, Sat Cerneţi, Comuna Şimian
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 43538152
Cod înmatriculare J2021000011258
EUID ROONRC.J2021000011258
Data înmatriculării 2021-01-11
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2024) 5 angajați

Adresă

România, Mehedinţi, Sat Cerneţi, Comuna Şimian, CERNEŢI, 4, 227446

Țară: România
Județ: Mehedinţi
Localitate: Sat Cerneţi, Comuna Şimian
Stradă: CERNEŢI
Număr: 4
Cod poștal: 227446

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 337.008 RON 362.502 RON 394.067 RON −35.193 RON −31.565 RON 184.611 RON 0 RON 184.611 RON −45.016 RON 229.627 RON 151.379 RON 21.786 RON 0 RON 0 RON 6
2024 137.502 RON 137.503 RON 183.362 RON −47.234 RON −45.859 RON 142.127 RON 638 RON 141.489 RON −92.250 RON 234.377 RON 129.985 RON 8.104 RON 0 RON 0 RON 5

Reprezentanți și administratori (1)

GIURCONIU CONSTANTIN-ANTONIO
administrator
Mehedinţi, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (33)

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−92.250 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.6) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−47.234 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 164.9% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
137,5 K RON
Rezultat Net 2024
−47,2 K RON
Total Active 2024
142,1 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 337,0 K RON 137,5 K RON
Venituri totale 362,5 K RON 137,5 K RON
Cheltuieli totale 394,1 K RON 183,4 K RON
Rezultat net −35,2 K RON −47,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −62,0 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−92.250 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,60 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,05 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,01 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,61 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate638 RON (0.4%)
Active circulante141,5 K RON (99.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri130,0 K RON
Creanțe8,1 K RON
Numerar3,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 1,06
Durata stocaj (zile) 345
Rotație creanțe (ori/an) 16,97
Durata încasare (zile) 22

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-33,4%
Marjă netă
-34,4%
ROA
-33,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 229,6 K RON 184,6 K RON 124,4%
2024 234,4 K RON 142,1 K RON 164,9%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 337,0 K RON 137,5 K RON ▼ 59,2%
Rezultat net −35,2 K RON −47,2 K RON ▼ 34,2%
Total active 184,6 K RON 142,1 K RON ▼ 23,0%
Capitaluri proprii −45,0 K RON −92,3 K RON ▼ 104,9%
Datorii totale 229,6 K RON 234,4 K RON ▲ 2,1%
Lichiditate curentă 0,80 0,60 ▼ 24,9%
Marjă netă (%) -10,44 -34,35 ▼ 229,0%
Scor bonitate 24 17 ▼ 29,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 164.9% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate