Publicitate

GHELINTA MANAGEMENT S.R.L.

CUI: 44953297 J2021000362145 SRL Covasna, Sat Zăbala, Comuna Zăbala
Raspundere penala cf. legii 286/2009, legii 135/2010

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44953297
Cod înmatriculare J2021000362145
EUID ROONRC.J2021000362145
Data înmatriculării 2021-09-23
Formă juridică SRL
Stare Raspundere penala cf. legii 286/2009, legii 135/2010
Ani de activitate 5 ani
Salariați (2024) 4 angajați

Adresă

România, Covasna, Sat Zăbala, Comuna Zăbala, ZĂBALA, 437, 527190

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Sat Zăbala, Comuna Zăbala
Stradă: ZĂBALA
Număr: 437
Cod poștal: 527190

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 73.334 RON 557.804 RON 1.231.816 RON −676.203 RON −674.012 RON 6.130.963 RON 738.742 RON 5.392.221 RON −660.690 RON 6.791.653 RON 202.836 RON 5.174.845 RON 0 RON 0 RON 3
2024 99.956 RON 773.799 RON 1.396.022 RON −622.223 RON −622.223 RON 4.092.443 RON 397.589 RON 3.694.854 RON −1.282.913 RON 5.375.356 RON 176.550 RON 3.507.226 RON 0 RON 0 RON 4

Reprezentanți și administratori (1)

KUNA CSONGOR
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−1.282.913 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.69) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−622.223 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 131.4% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
100,0 K RON
Rezultat Net 2024
−622,2 K RON
Total Active 2024
4,09 M RON
Scor Bonitate
32/100
C
Risc Ridicat — Clasa C
Scor bonitate: 32/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 73,3 K RON 100,0 K RON
Venituri totale 557,8 K RON 773,8 K RON
Cheltuieli totale 1,23 M RON 1,40 M RON
Rezultat net −676,2 K RON −622,2 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 126,6 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−1.282.913 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,69 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,65 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,76 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate397,6 K RON (9.7%)
Active circulante3,69 M RON (90.3%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri176,6 K RON
Creanțe3,51 M RON
Numerar11,1 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,57
Durata stocaj (zile) 645
Rotație creanțe (ori/an) 0,03
Durata încasare (zile) 12.807

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-622,5%
Marjă netă
-622,5%
ROA
-15,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 6,79 M RON 6,13 M RON 110,8%
2024 5,38 M RON 4,09 M RON 131,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

32
din 100 puncte
Clasa C — Risc Ridicat
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 73,3 K RON 100,0 K RON ▲ 36,3%
Rezultat net −676,2 K RON −622,2 K RON ▲ 8,0%
Total active 6,13 M RON 4,09 M RON ▼ 33,2%
Capitaluri proprii −660,7 K RON −1,28 M RON ▼ 94,2%
Datorii totale 6,79 M RON 5,38 M RON ▼ 20,9%
Lichiditate curentă 0,79 0,69 ▼ 13,4%
Marjă netă (%) -922,09 -622,50 ▲ 32,5%
Scor bonitate 24 32 ▲ 33,3%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 126,6 K RON.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 131.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (32/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate