Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MARICOR AGROLAND UTIL S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Tulcea, Sat Parcheş, Comuna Somova, Saon, 4, 827212
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 21.564 RON | 21.564 RON | 16.451 RON | 4.466 RON | 5.113 RON | 6.313 RON | 0 RON | 6.313 RON | 4.666 RON | 1.647 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 1.043 RON | 5.093 RON | 1.479 RON | 3.614 RON | 3.614 RON | 8.280 RON | 0 RON | 8.280 RON | 8.280 RON | 0 RON | 4.050 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 36.535 RON | 45.318 RON | 38.651 RON | 5.760 RON | 6.667 RON | 23.460 RON | 0 RON | 23.460 RON | 14.040 RON | 9.420 RON | 12.834 RON | 1.500 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 26.364 RON | 69.489 RON | 98.551 RON | −29.062 RON | −29.062 RON | 334.387 RON | 0 RON | 334.387 RON | −15.022 RON | 1.117 RON | 49.773 RON | 90.730 RON | 348.292 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 53.838 RON | 125.619 RON | 118.960 RON | 2.348 RON | 6.659 RON | 438.282 RON | 270.317 RON | 167.965 RON | −12.674 RON | 163.615 RON | 45.646 RON | 110.661 RON | 287.341 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0130 Cultivarea plantelor pentru înmulțire
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5030 Transportul de pasageri pe căi navigabile interioare
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5590 Alte servicii de cazare
Lideri din domeniu
Top companii din Tulcea, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 385 companii din județul Tulcea. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−12.674 RON) — datoriile depășesc activele
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,6 K RON | 1,0 K RON | 36,5 K RON | 26,4 K RON | 53,8 K RON |
| Venituri totale | 21,6 K RON | 5,1 K RON | 45,3 K RON | 69,5 K RON | 125,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 16,5 K RON | 1,5 K RON | 38,7 K RON | 98,6 K RON | 119,0 K RON |
| Rezultat net | 4,5 K RON | 3,6 K RON | 5,8 K RON | −29,1 K RON | 2,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 54,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,03 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,75 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,68 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,18 |
| Durata stocaj (zile) | 310 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,49 |
| Durata încasare (zile) | 750 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1,6 K RON | 6,3 K RON | 26,1% |
| 2022 | 0 RON | 8,3 K RON | 0,0% |
| 2023 | 9,4 K RON | 23,5 K RON | 40,2% |
| 2024 | 1,1 K RON | 334,4 K RON | 0,3% |
| 2025 | 163,6 K RON | 438,3 K RON | 37,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 21,6 K RON | 1,0 K RON | 36,5 K RON | 26,4 K RON | 53,8 K RON | ▲ 104,2% |
| Rezultat net | 4,5 K RON | 3,6 K RON | 5,8 K RON | −29,1 K RON | 2,3 K RON | ▲ 108,1% |
| Total active | 6,3 K RON | 8,3 K RON | 23,5 K RON | 334,4 K RON | 438,3 K RON | ▲ 31,1% |
| Capitaluri proprii | 4,7 K RON | 8,3 K RON | 14,0 K RON | −15,0 K RON | −12,7 K RON | ▲ 15,6% |
| Datorii totale | 1,6 K RON | 0 RON | 9,4 K RON | 1,1 K RON | 163,6 K RON | ▲ 14.547,7% |
| Lichiditate curentă | 3,83 | – | 2,49 | 299,36 | 1,03 | ▼ 99,7% |
| Marjă netă (%) | 20,71 | 346,50 | 15,77 | -110,23 | 4,36 | ▲ 104,0% |
| Scor bonitate | 87 | 60 | 95 | 41 | 52 | ▲ 26,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,3 K RON).
- •Scorul de bonitate de 52/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 54,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.