Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
TECHNOVISION CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Prahova, Loc. Vălenii de Munte, Oraş Vălenii de Munte, ALUNILOR, 2, 8, 2, 12, 106400
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 140.000 RON | 220.769 RON | 205.236 RON | 14.301 RON | 15.533 RON | 241.379 RON | 96.875 RON | 144.504 RON | 15.465 RON | 107.424 RON | 47.194 RON | 93.827 RON | 119.231 RON | 741 RON | 4 |
| 2022 | 397.464 RON | 445.855 RON | 339.010 RON | 103.460 RON | 106.845 RON | 325.845 RON | 260.613 RON | 65.232 RON | 118.925 RON | 135.413 RON | 54.321 RON | 10.596 RON | 71.538 RON | 31 RON | 3 |
| 2023 | 192.647 RON | 240.489 RON | 233.367 RON | 5.484 RON | 7.122 RON | 306.674 RON | 217.232 RON | 89.442 RON | 124.409 RON | 158.419 RON | 47.616 RON | 41.358 RON | 23.846 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 4.202 RON | 93.048 RON | 86.021 RON | 6.370 RON | 7.027 RON | 263.920 RON | 195.571 RON | 68.349 RON | 97.309 RON | 166.901 RON | 47.616 RON | 20.518 RON | 0 RON | 290 RON | 1 |
| 2025 | 142.802 RON | 142.802 RON | 93.525 RON | 48.006 RON | 49.277 RON | 487.978 RON | 208.988 RON | 278.990 RON | 145.314 RON | 342.815 RON | 107.747 RON | 170.534 RON | 0 RON | 151 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (18)
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie
- 3511 Producția de energie electrică din resurse neregenerabile
- 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 4942 Servicii de mutare
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5225 Activități de servicii logistice pentru transporturi
- 5226 Alte activități anexe transporturilor
- 5231 Activități de intermediere pentru transportul de marfă
- 6110 Activități de telecomunicații prin rețele cu cablu, prin rețele fără cablu și prin satelit
- 6190 Alte activități de telecomunicații
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 9699 Alte servicii personale n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 1,678 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.81) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 140,0 K RON | 397,5 K RON | 192,6 K RON | 4,2 K RON | 142,8 K RON |
| Venituri totale | 220,8 K RON | 445,9 K RON | 240,5 K RON | 93,0 K RON | 142,8 K RON |
| Cheltuieli totale | 205,2 K RON | 339,0 K RON | 233,4 K RON | 86,0 K RON | 93,5 K RON |
| Rezultat net | 14,3 K RON | 103,5 K RON | 5,5 K RON | 6,4 K RON | 48,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 59,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,81 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,50 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,42 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,33 |
| Durata stocaj (zile) | 275 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,84 |
| Durata încasare (zile) | 436 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 107,4 K RON | 241,4 K RON | 44,5% |
| 2022 | 135,4 K RON | 325,8 K RON | 41,6% |
| 2023 | 158,4 K RON | 306,7 K RON | 51,7% |
| 2024 | 166,9 K RON | 263,9 K RON | 63,2% |
| 2025 | 342,8 K RON | 488,0 K RON | 70,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 140,0 K RON | 397,5 K RON | 192,6 K RON | 4,2 K RON | 142,8 K RON | ▲ 3.298,4% |
| Rezultat net | 14,3 K RON | 103,5 K RON | 5,5 K RON | 6,4 K RON | 48,0 K RON | ▲ 653,6% |
| Total active | 241,4 K RON | 325,8 K RON | 306,7 K RON | 263,9 K RON | 488,0 K RON | ▲ 84,9% |
| Capitaluri proprii | 15,5 K RON | 118,9 K RON | 124,4 K RON | 97,3 K RON | 145,3 K RON | ▲ 49,3% |
| Datorii totale | 107,4 K RON | 135,4 K RON | 158,4 K RON | 166,9 K RON | 342,8 K RON | ▲ 105,4% |
| Lichiditate curentă | 1,35 | 0,48 | 0,56 | 0,41 | 0,81 | ▲ 98,7% |
| Marjă netă (%) | 10,22 | 26,03 | 2,85 | 151,59 | 33,62 | ▼ 77,8% |
| Scor bonitate | 60 | 68 | 55 | 60 | 73 | ▲ 21,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (48,0 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.