Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PINETREE REAL ESTATE S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, GRIGORE IONESCU, 63, T73, 2, 3, 39, 2, CAMERA 2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 0 RON | 1.353 RON | 7.721 RON | −6.370 RON | −6.368 RON | 3.343.461 RON | 3.089.504 RON | 253.957 RON | −6.170 RON | 3.349.631 RON | 0 RON | 569 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 99.800 RON | 372.372 RON | −272.572 RON | −272.572 RON | 3.858.470 RON | 3.734.969 RON | 123.501 RON | −298.252 RON | 4.158.742 RON | 0 RON | 40.352 RON | 0 RON | 2.020 RON | 1 |
| 2023 | 0 RON | 77.250 RON | 726.929 RON | −649.679 RON | −649.679 RON | 7.206.293 RON | 3.981.637 RON | 3.224.656 RON | −947.931 RON | 8.158.111 RON | 0 RON | 131.539 RON | 0 RON | 3.887 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 140.636 RON | 1.277.666 RON | −1.137.030 RON | −1.137.030 RON | 10.136.824 RON | 3.931.296 RON | 6.205.528 RON | −2.027.793 RON | 12.169.826 RON | 0 RON | 2.603.074 RON | 0 RON | 5.209 RON | 1 |
| 2025 | 0 RON | 297.743 RON | 1.744.023 RON | −1.446.280 RON | −1.446.280 RON | 9.594.552 RON | 3.933.113 RON | 5.661.439 RON | −4.167.087 RON | 13.772.858 RON | 0 RON | 3.119.352 RON | 0 RON | 11.219 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (17)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4341 Lucrări de învelitori, șarpante și terase la construcții
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4391 Activități de zidărie
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6831 Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7414 Alte activități de design specializat
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 4,669 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2021–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−4.167.087 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.41) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−1.446.280 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 143.6% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 1,4 K RON | 99,8 K RON | 77,3 K RON | 140,6 K RON | 297,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 7,7 K RON | 372,4 K RON | 726,9 K RON | 1,28 M RON | 1,74 M RON |
| Rezultat net | −6,4 K RON | −272,6 K RON | −649,7 K RON | −1,14 M RON | −1,45 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 0 RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,41 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,41 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,08 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,70 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 3,35 M RON | 3,34 M RON | 100,2% |
| 2022 | 4,16 M RON | 3,86 M RON | 107,8% |
| 2023 | 8,16 M RON | 7,21 M RON | 113,2% |
| 2024 | 12,17 M RON | 10,14 M RON | 120,1% |
| 2025 | 13,77 M RON | 9,59 M RON | 143,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −6,4 K RON | −272,6 K RON | −649,7 K RON | −1,14 M RON | −1,45 M RON | ▼ 27,2% |
| Total active | 3,34 M RON | 3,86 M RON | 7,21 M RON | 10,14 M RON | 9,59 M RON | ▼ 5,3% |
| Capitaluri proprii | −6,2 K RON | −298,3 K RON | −947,9 K RON | −2,03 M RON | −4,17 M RON | ▼ 105,5% |
| Datorii totale | 3,35 M RON | 4,16 M RON | 8,16 M RON | 12,17 M RON | 13,77 M RON | ▲ 13,2% |
| Lichiditate curentă | 0,08 | 0,03 | 0,40 | 0,51 | 0,41 | ▼ 19,4% |
| Marjă netă (%) | – | – | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 22 | 15 | 22 | 27 | 15 | ▼ 44,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 143.6% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (15/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2025.